Kolejna pikieta, znowu bez rozmów
Magda FritzMagda Fritz

Kolejna pikieta, znowu bez rozmów

Obie strony chcą rozmawiać, ale do dialogu nie dochodzi. Ruch Społeczny Obrony Pilska, który skupia stowarzyszenia z Korbielowa i gminy Jeleśnia protestował przed siedzibą Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.Do Bystrej przyjechało ok. 90 osób. Były transparenty, wycie syreny i okrzyki. "My chcemy dialogu, chcemy współpracy. Korbielów się rozwija, pracownia mu w tym nie przeszkodzi"- krzyczeli ludzie. Obie strony zapraszają się wzajemnie do rozmów, ale do spotkań nie dochodzi. Wczoraj też skończyło się na proteście.
Ośrodek w Korbielowie, jeden z trzech największych kompleksów narciarskich w Polsce. To blisko 20 km tras, 10 wyciągów orczykowych i jeden krzesełkowy oraz dom wczasowy z basenem. Wymaga jednak gruntownej modernizacji. Ośrodek przez lata należał do spółki skarbu państwa, Gliwickiej Agencji Turystycznej. Udało się go sprzedać dopiero za czwartym razem, w sierpniu tego roku. Niedawno Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot zawiadomiła prokuraturę i nadzór budowlany, że ośrodek może być modernizowany z naruszeniem prawa. Mieszkańcy Korbielowa, przerażeni wizją zablokowania rozwoju ośrodka, zorganizowali się w ruch społeczny. "Przyjechałam tutaj, bo to ważne. Mąż z synami jeździ na narty na Pilsko. Jeśli nic się tam nie zmieni, będą jeździli za granicę na Słowację."- mówi Maria Jurek z maleńkiej miejscowości Mutne w gminie Jeleśnia. Stanisława Kołomańska prowadzi bufet gastronomiczny przy wyciągach na Pilsku. "Walczymy o pracę, walczymy o przeżycie. Jeśli wyciągi nie będą funkcjonować, to jestem skazana na głodówkę na powolną eutanazję"- mówi kobieta.
Ekolodzy ze stowarzyszenia nie przyjechali do Korbielowa na zaproszenie Ruchu Społecznego Obrońców Pilska, wczoraj to ekolodzy zaprosili protestujących na rozmowy, ale nie doszło do nich, bo strony nie porozumiały się w sprawie ilości uczestników ewentualnego dialogu.
Co dalej? "Przede wszystkim prawomocne konkretne postępowanie administracyjne, ulica nie jest miejscem na to, żeby wydawać prawomocne decyzje. Do tego rozmowa na temat rozwoju regionu z wszystkimi zainteresowanymi stronami"- mówi Radosław Ślusarczyk, szef Pracowni.
Ośrodek w Korbielowie rozpoczyna sezon, mimo zamieszania. W ten weekend ruszają pierwsze wyciągi na Pilsku. Miłośnicy zimowych sportów w sobotę będą jeździć za darmo, w niedzielę- za pół ceny. Szusować będzie można po stokach, które są sztucznie naśnieżane. Pracować będą wyciągi na Solisko i Halę Buczynkę (wyciągi nr I, III, IV).

Posłuchaj audycji:Zobacz inne wiadomości tego autora: