Jacek Krywult oficjalnie kandydatem na prezydentaMagda FritzMagda Fritz

Jacek Krywult oficjalnie kandydatem na prezydenta

To już oficjalna informacja- obecny prezydent Bielska-Białej będzie startował w wyborach samorządowych z poparciem Platformy Obywatelskiej. Znamy jego plany na 4. z rzędu kadencję.Na Zamku Książąt Sułkowskich prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult po raz pierwszy oficjalnie powiedział, że będzie ubiegł się o ponowny wybór na włodarza miasta. A potem podpisał porozumienie z Platformą Obywatelską powiatu bielskiego o współpracy na najbliższe 4 lata. Na zadaszonym dziedzińcu zamkowym pojawili się też prawie wszyscy obecni radni miejscy z klubów: obecnego prezydenta i PO.
W podpisanym dokumencie podkreśla się 12-letnią współpracę między prezydentem miasta i Platformą Obywatelską w radzie miejskiej. O jej wynikach mają świadczyć ogólnopolskie rankingi, w których Bielsko-Biała zajmuje czołowe miejsca. Jest też zobowiązanie współpracy, która ma się opierać na założeniach strategii miasta do 2020 r. zawartych w uchwale rady miejskiej. Ewentualne zmiany mają być wcześniej konsultowane przez obie strony. Wśród priorytetów znalazły się: działania na rzecz bielskiej onkologii, pozyskiwanie środków zewnętrznych- funduszy unijnych oraz w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego  oraz rozwój programu Rodzina +. Z porozumienia dowiadujemy się też, że bielska PO nie wystawia własnego kandydata na stanowisko prezydenta miasta, udzielając poparcia Jackowi Krywultowi. Z kolei Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Krywulta udziela poparcia kandydatom PO RP do Sejmiku Województwa Śląskiego z Bielska-Białej.  

DLACZEGO KANDYDUJE?!
Jak mówi Krywult jego decyzja jest przemyślana, podjęta po dyskusjach ze współpracownikami, także radnymi. „Przed nami ostatni okres programowania środków unijnych na lata 2014-2020. Myśmy już wystartowali, mamy złożone duże projekty drogowe, szpitalne i zagospodarowania przestrzennego miasta. Byłoby dużym niebezpieczeństwem zostawić to teraz osobom niezorientowanym”- mówi Jacek Krywult. Wśród największych projektów są 2 drogowe: układ drogowy ul. Międzyrzecka- ul. Cieszyńska z wiaduktem nad torami kolejowymi przy kościele w Wapienicy, który ma udrożnić przejazd z drogi ekspresowej z Cieszyna do Wapienicy. Jest to inwestycja warta ok. 250 mln zł. „W tym rozdaniu są środki na drogi wojewódzkie. Przeprowadziliśmy procedurę, żeby przekwalifikować tę trasę na drogę wojewódzką”- mówi prezydent Krywult. Drugi projekt dotyczy ciągu ulic Żywiecka- Krakowska. Bielska gmina stara się też o środki unijne na Beskidzkie Centrum Onkologii- Szpital Miejski. „Chcemy w najbliższych latach zrobić z tego coś nie gorszego od ośrodka w Gliwicach, mamy projekt tej inwestycji”- mówi prezydent miasta. Wśród planów są też: zagospodarowanie bulwarów w Straconce, dokończenie budowy stadionu miejskiego i zagospodarowanie części brzegów rzeki Biała. 

WYSYPISKO ŚMIECI WŚRÓD PRIORYTETÓW
„Załatwienie tego problemu jest jedną z ważniejszych spraw. Nikt nie spodziewał się tak ogromnej wielkości odpadów mokrych”- mówi włodarz Bielska-Białej. Dokuczliwy fetor ze śmietniska ma zlikwidować kilka przedsięwzięć. Zakończono właśnie 5,5- milionową inwestycję budowę podczyszczalni odcieków, rozpoczęła się rozbudowa kompostowni o 4 bioreaktory oraz hermetyzacja pomieszczenia, w którym składowane są odpady mokre. Część zielonych odpadów odbiera składowisko w Tychach. 

O RYWALACH I KAMPANII WYBORCZEJ
"Jest wiele niedomówień i kłamstw. Niektórzy kandydaci, często mam wrażenie- bezrobotni, którzy szukają pracy, nie posiadając elementarnej wiedzy już rozdają pieniądze, których nie ma, mówią, że nie będzie środków unijnych albo o ogromnym zadłużeniu miasta. A nie mają żadnej wiedzy na temat zarządzania takim organizmem"- mówi Jacek Krywult. „Największym zarzutem do mnie, że nie spełniam obietnic wyborczych jest to, że powiedziałem 4 lata temu, że może nie będę więcej kandydował”. 

 Zobacz inne wiadomości tego autora: