Magda FritzMagda Fritz

Honorowy obywatel

Burmistrz wystąpił w stroju mieszczańskim, a gości witała góralska kapela. Od uroczystej sesji rady miejskiej rozpoczęły się Dni Żywca. Głównym punktem obrad było wręczenie tytułu honorowego obywatela miasta Żywca prof. Stanisławowi Grodziskiemu.To zaledwie czwarta osoba, która otrzymała taki tytuł w 700-letniej historii miasta. Za co?! "Dzięki profesorowi możemy poznać naszą historię i tradycję. To właśnie on badał i opracował do druku dwa najważniejsze dzieła historyczne o Żywiecczyźnie: "Dziejopis Żywiecki" Andrzeja Komonieckiego oraz "Kroniki Żywieckie" ks. Franciszka Augustina"- mówi rzecznik urzędu miejskiego, Tomasz Terteka.
Prof. Grodziski, pracownik Uniwersytetu Jagielońskiego jest autorytetem w dziedzinie prawa, historii prawa i ustroju. Żywiecczyzną zafascynował się jako turysta, jeszcze gdy był studentem. "Nie było roku, żebym tu nie bywał. Poznawałem ten region, potem jego mieszkańców i wreszcie zainteresowałem się przeszłością. Kiedy już byłem "uzbrojony", żeby się zająć starymi kronikami, to przyszło do pracy naukowej"- mówi honorowy obywatel Żywca. Jak zareagował na to wyróżnienie?! "Z dużym szacunkiem"- mówi prof. Grodziski.
Święto Żywca potrwa 3 dni. Jeszcze dzisiaj na żywieckim rynku wystąpią zespoły taneczne, wokalne działające przy żywieckim MCK (19:00). Później (21:00) pojawią aktorzy teatrów ulicznych. O godz. 22:00 wyświetlona zostanie polska komedia "Miś".
Gwiazdą soboty będzie Ewelina Flinta (19.00, amfiteatr pod Grojcem). W niedzielę w ramach Dni Żywca na rynku zorganizowana zostanie rekonstrukcja historyczna obrazująca wrzesień 1939 w mieście Żywcu. Będzie można zobaczyć zabytkowy sprzęt wojskowy oraz zasmakować żołnierskiej grochówki. (początek godz. 13:30).

Posłuchaj audycji:Zobacz inne wiadomości tego autora: