EURO 2012 według Nohavicy
Magda FritzMagda Fritz

EURO 2012 według Nohavicy

Śpiewa po czesku i po polsku. Bawi i wzrusza. W Bielsku-Białej wystąpił Jaromir Nohavica, czeski pieśniarz, autor tekstów i tłumacz. W naszym kraju jest tak popularny, że bilety na jego koncerty rozchodzą się błyskawicznie. Tak też było w Bielsku-Białej. Wczoraj w klubie "Klimat" można było posłuchać Jaromira Nohavicy.
"Język nadal jest barierą, ale dzięki internetowi barierą łatwą do pokonania"- mówi czeski bard, którego zagraniczne koncerty np. w Stanach Zjednoczonych, czy we Włoszech gromadzą pełną widownię. Mimo, że śpiewa w języku czeskim. Nohavica przyznaje, że w naszym kraju czuje się, jak u siebie w domu. "Mieszkam niedaleko. Jeżdżę do was już 20 lat, mam tu nie tylko swoją publiczność, ale też ulubione miejsca"- mówi artysta.
Na wczorajszym koncercie można było usłyszeć piosenki, które znajdą się na nowej płycie Jaromira Nohavicy. Czy są tematy, które go kompletnie nie interesują, o których nie napisałby tekstu? "To jest trudne pytanie, jestem bardzo zaskoczony... Nie namyślając się długo, myślę że mój stosunek do życia jest taki, że chyba nie ma takich spraw, o których bym nie napisał"- mówi pieśniarz.
Mistrzostwa Europy 2012 w piłce nożnej Jaromir Nohavica spędzi we Wrocławiu. Jest entuzjastą futbolu i dyplomatą. "Będę chodził na mecze, mam też koncert dla kobiet, które nie interesują się piłką nożną"- mówi. Na pytanie, kto awansuje do dalszych gier z grupy, w której grają Polska i Czechy odpowiada dyplomatycznie- "Na pewno nie Rosjanie i Grecy". Nie dając się zbić z tropu, pytamy kto zwycięsko wyjdzie z pojedynku Polska-Czechy?! "To będzie ostatni mecz w naszej grupie. Wszystko będzie zależało od sytuacji, jaka będzie po wcześniejszych spotkaniach. Wtedy będę mógł obstawiać wynik"- mówi Czech.
Koncert zorganizowało bielskie Kolegium Nauczycielskie w ramach cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku". Ukazało się także wydawnictwo "Dopóki słychać mój śpiew", teksty Nohavicy w tłumaczeniu Jerzego Marka, wykładowcy bielskiej uczelni.

Posłuchaj audycji:Zobacz inne wiadomości tego autora: