Armia wolontariuszy "zebrała" rekord!
Magda FritzMagda Fritz

Armia wolontariuszy "zebrała" rekord!

"Takie, mówiąc kolokwialnie pierdoły odbierają chęć realizacji pomocy. Na szczęście nie zdarza się to często"- mówi Edelman. Rekord padł podczas świątecznej zbiórki żywności w Bielsku-Białej. Zebrano o 200 kg więcej, niż ostatnio!Ponad 2, 4 tony artykułów spożywczych zebrano podczas 3-dniowej świątecznej zbiórki żywności na os. Złote Łany. "To o 200 kg więcej, niż ostatnio"- mówi Joanna Edelman z fundacji Aktywności Społecznej Złote Łany dodając szybko, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie wolontariusze. A właściwie cała armia wolontariuszy, o których wcale nie jest łatwo.
Przy zbiórce, która jest organizowana w 6 sklepach, potrzeba ok. 180 zaangażowanych osób.  Każda powinna poświęcić ok. 2 godzin swojego wolnego czasu. W tegorocznej akcji przed Wielkanocą ponad 80-osobową grupę zorganizowało 8 LO przy ul. Konopnickiej z Bielska- Białej. "Takiej pomocy jeszcze nie miałam. To jest naprawdę niebywałe osiągnięcie. Tam się to dzieje jakby w sferze emocjonalnej. Nie zwalnia nas to jednak z dobrego przygotowania zbiórki. Te osoby muszą zostać przeszkolone, poznać standardy zbiórki, tak żeby była ona efektywna"- mówi Joanna Edelman, która organizuje zbiórki od kilkunastu lat. Są też szkoły, w których dbałość o dokumentację- zebranie choćby podpisów rodziców młodzieży odbiera spontaniczność temu ruchowi. "Takie, mówiąc kolokwialnie pierdoły odbierają chęć realizacji pomocy. Na szczęście nie zdarza się to często"- mówi Edelman.
Agnieszka Adamus i Jakub Grygierczyk organizowali swoich kolegów z liceum w bielskiej "ósemce". Mówią, że pomaganie innym wciąga, żeby pomagać nie trzeba być bogatym. "Znajomi z innych szkół pytają mnie o wolontariat, bo u nich tego nie ma"- mówi Agnieszka, która jest wolontariuszką od gimnazjum. O wewnętrznej dumie, zastrzyku optymizmu i powera mówi Kuba, kiedy osobiście dostarczał paczki potrzebującym rodzinom.
Paczki z pomocą na święta trafią w najbliższych dniach do potrzebujących: starszych i niepełnosprawnych mieszkańców osiedla oraz do przedszkoli i szkół na Złotych Łanach.

Posłuchaj audycji:Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: