80 lat temu Bielsko i Białą opuścili Niemcy. Weszli czerwonoarmiści
fot.: pomnik Armii Czerwonej przed ratuszem w B-B
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

80 lat temu Bielsko i Białą opuścili Niemcy. Weszli czerwonoarmiści

80 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła Bielsko i Białą spod okupacji niemieckiej. Zaznaczyć należy, że w trakcie II wojny światowej, oba miasta były oficjalnie połączone przez administrację niemiecką w jeden organizm.Walki trwały od 11 lutego 1945 r. i zakończyły się dzień później, 12 lutego. Kontrolę nad Bielskiem i Białą przejęła Armia Czerwona.

Oblężenia miasta nie było, ale walki były zacięte i trwały dwa dni. Grupy Niemców, które ukrywały się w poszczególnych domach stawiały bardzo duży opór – opowiada prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego Maciej Bujakowski.Posłuchaj
Żołnierze radzieccy przedzierali się ulicami miasta w niewielkich grupach, zajmując dom po domu. Jak mówi Maciej Bujakowski, wielu Niemców uciekało do Cieszyna, ale też do Żywca, gdzie dłużej stawiali opór. 
 
Mimo, że oblężenia Bielska i Białej nie było, a Armia Czerwona zdobywając miasto nie użyła artylerii i lotnictwa, to zniszczenia były. Ucierpiał, między innymi, budynek liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. 

Na cmentarzu, w obecym kszatłcie utworzonym w 1968 r. przy ulicy Lwowskiej, w 21 zbiorowych mogiłach spoczywa prawie 11 tys. żołnierzy sowieckich, w większości bezimiennych. 

Osoby z terenu byłego Związku Radzieckiego, których bliscy zginęli w walkach o Bielsko i Białą, ale też polegli na terenie Żywiecczyzny i Górnego Śląska, szukały miejsc ich pochówku. Dlatego „Księgę pochowanych żołnierzy radzieckich” zawierającą spis tych osób, których nazwiska są znane, publikował historyk Jacek Kachel. 
Dokumenty, które prezentujemy na zdjęciach oraz fotografie należą do zbiorów właśnie Jacka Kachla.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: