40 rocznica niezwykłej historii
Paweł ChudeckiPaweł Chudecki

40 rocznica niezwykłej historii

Członkowie Solidarności zamierzali poświęcić sztandar komisji międzyzakładowej zrzeszającej wszystkie zakłady z terenu gminy Rajcza.
Uroczystość planowana na 13 grudnia 1981 r. czyli w dniu wprowadzenia stanu wojennego, odbyła się zgodnie z planem.   Mieszkańcy i organizatorzy nie przestraszyli się milicyjnych samochodów i zdecydowali o  poprowadzeniu patriotycznej imprezy. Solidarnościowe wydarzenie w Rajczy stanowiło jeden z precedensów w skali kraju, a to zainteresowało władze, milicję i wojsko. Ówczesny naczelnik gminy, Stanisław Porwisz znalazł się na celowniku władz. Jak wspominał w piątek w czasie uroczystości Regionu Podbeskidzia NSZZ „Solidarność”, który upamiętniał w Rajczy nadchodzącą 40. rocznicę wydarzeń z 13 grudnia 1981 r., tłumaczył się niewiedzą o wprowadzeniu stanu wojennego. Co ciekawe, przez kolejne lata ukrywał sztandar we własnym gabinecie.
Posłuchaj
Piątkowe uroczystości rozpoczęła msza święta w Sanktuarium Maryjnym Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy, po czym przeniosły się do miejscowej szkoły podstawowej.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: