3 powiaty w naszym regionie na czerwono!
fot.: Fb KPRM
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

3 powiaty w naszym regionie na czerwono!

Nową mapę stref czerwonych i żółtych zaprezentował na konferencji prasowej z premierem minister zdrowia Adam Niedzielski. W strefie czerwonej znalazły się powiaty: cieszyński, żywiecki i oświęcimski.- Nie będzie lockdownu. Będą natomiast kolejne obostrzenia – zapowiedział już na początku konferencji premier Mateusz Morawiecki. 
W strefie czerwonej znalazły się 152 powiaty, w tym 11 z 16 miast wojewódzkich. W województwie śląskim na czerwono oznaczono m. in. powiaty: cieszyński i żywiecki, a w województwie małopolskim czerwonym powiatem będzie oświęcimski.
 
Jakie obostrzenia będą obowiązywały w strefie czerwonej? Szkoły średnie i wyższe przejdą na zdalne nauczanie. Nie będzie możliwa organizacja wesel, a zgromadzenia będą mogły liczyć maksymalnie 10 osób. Powrócą limity dotyczące liczby klientów w sklepach - tylko 5 osób na kasę.
 
Zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej: lokale gastronomiczne będą czynne w godzinach 6-21, potem możliwa będzie obsługa na wynos. Zajęty może być co drugi stolik. Zawieszona zostaje działalności basenów i aquaparków oraz siłowni. W wydarzeniach kulturalnych będzie mogło uczestniczyć do 25 procent publiczności, a wydarzenia sportowe będą odbywały się bez udziału kibiców.
W transporcie publicznym zaś może być zajętych 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich. 
 
W strefa żółtej szkoły (średnie i wyższe) będą funkcjonowały w systemie hybrydowym. W imprezach okolicznościowych, bez możliwości zabawy tanecznej, będzie mogło wziąć udział maksymalnie 20 osób.
 
Obostrzenia mają wejść w życie od soboty (17 października), z wyjątkiem tych dotyczących wesel, które będą obowiązywały od poniedziałku (19 października).

- Zostań w domu. Jeśli to możliwe, pracuj zdalnie – apelował premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że wprowadzone przez rząd obostrzenia mają za zadanie z jednej strony chronić zdrowie i życie obywateli, a z drugiej obronić gospodarkę.   


Zobacz inne wiadomości tego autora: