Są pierwsi! Takiego koła nie ma w całym kraju!
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Są pierwsi! Takiego koła nie ma w całym kraju!

Tego jeszcze nie było! W Straconce powstało... Koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich. Pierwsze w Bielsku-Białej i jedyne takie w Polsce. Podobne do koła gospodyń wiejskich, ale tylko trochę. To straceńskie koło po pierwsze jest miejskie, a po drugie zrzesza nie tylko panie, ale - jak sama nazwa wskazuje - również panów.Na pomysł stworzenia tego niezwykłego koła wpadła już jakiś czas temu szefowa Rady Osiedla Straconka Józefa Wawak. Obserwując jak ludzie żyją w biegu i stresie, narzekając na brak czasu dla siebie i dla bliskich. A przecież kiedyś było inaczej, choć biedniej. Z opowiadań swoich rodziców wie, że po wojnie, ale też jeszcze w latach 60. czy 70., kiedy Straconka nie była częścią Bielska-Białej, działało w niej koło gospodyń wiejskich.

Mieszkańcy spotykali się też i bawili, na przykład, na potańcówkach na kamieńcu (w sąsiedztwie Potoku Straceńskiego). A jeśli nie na potańcówkach, to rozmawiali ze sobą choćby w autobusach i na przystankach. Teraz, każdy ma swoje „cztery kółka” i bywa że tylko machają do siebie z samochodów i naciskają na klakson.
 
Koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich ma dać im okazję do wspólnych spotkań. Takich, jakie stały się udziałem mieszkańców Straconki w trakcie pospolitego ruszenia dla Ukrainy, kiedy to w siedzibie rady osiedla powstawały świece dla walczących na froncie żołnierzy. Zorganizowano też wyjątkowo szybko, pierwszy w Bielsku-Białej, ciucholand dla uchodźców z kraju ogarniętego wojną. Wtedy, w trakcie tej wspólnej pracy okazało się, że organizowane z sąsiadami akcje przynoszą nie tylko pomoc innym, ale też satysfakcję pomagającym. I są po prostu czystą przyjemnością.
 
- Zazwyczaj wcześniej nie znaliśmy się. Tak się polubiliśmy, tak miło spędzaliśmy czas i dzieci były pochłonięte swoimi zajęciami.... Tak fajnie nam było razem, że stwierdziliśmy, że kiedy pomoc dla Ukrainy minie, to będzie nam po prostu smutno – opowiada Basia Gilowska. Posłuchaj A Katarzyna Konderska podkreśla, że w pomoc dla Ukraińców zaangażowani byli też mężczyźni. Stąd pojawiła się myśl, by stworzyć ramy, w których wszyscy mogliby nadal się spotykać i działać. 
 
- Wpadłam na taki szalony pomysł, żeby utworzyć koło gospodyń i gospodarzy miejskich, z akcentem na gospodarzy, by coś zaczęło się dziać w miastach – uśmiecha się Józefa Wawak. Posłuchaj Szefowa Rady Osiedla Straconka zaraziła swym pomysłem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Ten pomógł w realizacji idei, której celem jest integracja mieszkańców.
- Życie jest tak krótkie, że dziś jesteśmy, jutro nas nie ma. I powinniśmy wykorzystać każdą chwilę na integrację z drugim człowiekiem. Bez względu na przynależność partyjną, bez względu na status społeczny, wyznanie religijne i narodowość. Wszyscy powinniśmy być razem – to credo Józefy Wawak. Posłuchaj
 
- Miło, że mogę w czymś takim uczestniczyć. Całą Straconkę mamy w garści – śmieje się Dawid Klimczak i dodaje, że tam gdzie diabeł nie może, tam posyła Józefę Wawak! Posłuchaj
 
Koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich formalnie zarejestrowano 19 maja. Uroczyście swoją działalność zainauguruje w najbliższy piątek (16 czerwca), w trakcie pikniku dla mieszkańców Straconki. A praktycznie JUŻ działa. Bowiem na ów piknik, który będzie nie tylko wydarzeniem rozrywkowym, ale również charytatywnym, straceńskie gospodynie i gospodarze przygotowują się od kilku dni. 
 
Panowie montują scenę na koncert Staszka Karpiela-Bułecki. Panie z kolei będą piekły ciasta. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie ich co najmniej 60! Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na rehabilitację chorej Emilki Taniewskiej. Dziewczynka ze Straconki ma wrodzoną wadę serca. Potrzebuje wsparcia.
 
Pierwsze w Polsce Koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich liczy sobie około 30 osób. A to dopiero początek! Średnia wieku jest zdecydowanie niższa niż w kołach gospodyń wiejskich. Pomysłów do działania - całe mnóstwo. W planie między innymi różnorodne i atrakcyjne warsztaty dla dzieciaków. Cel: integracja, młodszych i starszych, gospodyń i gospodarzy.Posłuchaj
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: