Rozmowa z Joanną Edelman, prezesem Fundacji Aktywności Społecznej Złote Łany

W niedzielę zapraszacie na kolejne atrakcyjne spotkania. Czym tym razem zachęcacie do aktywności?

 Na 9 czerwca przygotowaliśmy dwa wydarzenia. Warsztaty organizowane pod hasłem „Tanie gotowanie” i kiermasz używanej odzieży, podczas którego wszystko będziemy sprzedawać po złotówce. Całe uzyskane w ten sposób środki chcemy przeznaczyć na rehabilitację jednej z naszych podopiecznych. Próbuje zainstalować u siebie platformę ułatwiającej poruszanie się, ale przy finansowaniu tego typu urządzeń z PFRON, konieczny jest 20-procentowy udział własny, a to dla niej duże pieniądze. Postanowiliśmy jej więc pomóc.

 

Warsztaty i kiermasz to część waszego większego programu.

To tylko jeden z elementów naszego autorskiego programu Aktywny Senior na Złotych Łanach. Obecnie realizowana jest już jego trzecia edycja. Rozpoczęła się w kwietniu, potrwa do końca listopada. Program jest bardzo bogaty. Do korzystania z części jego punktów zapraszamy nie tylko mieszkańców osiedla Złote Łany. W każdy wtorek od 15.00 do 17.00 w naszej siedzibie przy ul. Jutrzenki odbywają się spotkania, podczas których seniorzy mogą porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Coraz częściej na wtorkowe spotkania udaje nam się zapraszać różnego rodzaju specjalistów: lekarzy, psychologów, dietetyków i ten nurt zamierzamy dalej rozwijać. Oprócz tego organizujemy spotkania, które nazywamy edukacyjnymi. Adresujemy je do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na konkretne tematy. Staramy się podczas nich, by seniorzy poznawali swoje prawa i przywileje, wiedzieli jak radzić sobie z określonymi sytuacjami i problemami.

 

Konsekwentnie próbujecie też zachęcić seniorów do aktywności fizycznej.

 Staramy się, choć wciąż niewiele osób chce z tego korzystać. Nie zniechęcamy się jednak. Wokół Złotych Łanów są wspaniałe tereny do spacerowania, do pieszych wędrówek. Można u nas wypożyczyć za darmo kijki do Nordic Walking. Jest też osoba mająca duże doświadczenie w wędrowaniu z kijkami, która uczy i udziela wskazówek, jak radzić sobie z tym rekreacyjnym sprzętem. Bardzo przydatnym dla seniorów, również tych z problemami w poruszaniu się. Nie oczekujemy, że tą formą rekreacji zainteresuje się od razu kilkadziesiąt osób, ale przykład kilku czy kilkunastu byłby z pewnością zachęcający.

 

Na czym konkretnie mają polegać wasze niedzielne warsztaty „Tanie gotowanie”?

 Z jednej strony mają pokazać uczestnikom jak tanio gotować, z drugiej jednak strony to zapewne od nich można się będzie nauczyć sztuki wyczarowywania posiłków z przysłowiowego gwoździa. Bo to przecież właśnie seniorów sytuacja życiowa zmusza najczęściej do szukania tanich kulinarnych pomysłów. Wymiana tych doświadczeń i pomysłów będzie zapewne stanowić sedno owych warsztatów. Na dobry początek uczestników zaprosimy na degustację zupy i duszonek, na które też można będzie dostać przepisy. W przygotowaniu warsztatów pomaga nam pizzeria Targowa przy ul. Broniewskiego. Całe przedsięwzięcie przygotowują nasza Fundacja oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Złote Łany, przy której Fundacja istnieje. Wspiera nas ponadto osiedlowy Bazar na Złotym , który nieodpłatnie udostępnia nam teren.

 

Na jakie inne przedsięwzięcia mogą liczyć seniorzy w ramach trzeciego etapu projektu?

 Ustalamy właśnie zasady, na jakich powstanie i będzie działał kardioklub. Prowadziłby go współpracujący z nami znany bielski kardiolog, Klaudiusz Komor. Miałoby być to takie miejsce, w którym cyklicznie spotykać by się mogły osoby mające problemy z sercem. Takie, które chcą się aktywnie leczyć, korzystając ze wskazówek psychologa, dietetyka i rehabilitanta, a nie tylko łykając tabletki. W planach bardziej rekreacyjnych mamy duży piknik i ognisko integracyjne w leśniczówce w Straconce. Zanosi się na dużą imprezę, wciąż przybywa osób i firm, chcących ją z nami organizować. Tradycyjnie nie zabraknie elementów prozdrowotnych. W programie znajdą się porady ortopedy, dietetyka i rehabilitanta. Będą też okuliści i specjaliści oferujący badania słuchu i aparaty słuchowe. Pojawi się nawet mammobus, w którym wykonać można będzie mammografię. Skorzystać też można będzie z porad kardiologa.

 

Kiedy planujecie ten wyjątkowy piknik?
11 sierpnia. Mam nadzieję, że pogoda dopisze. To już nasz szósty piknik. Podczas dotychczasowych pogoda była dla nas zazwyczaj łaskawa.

 

Trzeci etap programu, szósty piknik. Z tego widać, że seniorzy chcą korzystać z takiej formy pomocy.

 

Oczywiście. Korzystają bardzo chętnie. Szczególnie z możliwości uzyskania pomocy specjalistów, do których bez naszej pomocy w ogóle nie mają darmowego dostępu. By rozbudować tę formę wsparcia, przymierzamy się do zorganizowania czegoś w rodzaju konferencji, na którą informacje o prawach i przywilejach seniorów przygotują prawnicy z współpracującej z nami Wyższej Szkoły Finansów i Prawa. Mamy nadzieję, że konferencja będzie się mogła odbyć w październiku.


Wanda Then

 

Źródło: Kurier Radia BIELSKO, 6 czerwca 2013

Powrót do Strony Głównej