Maluchowi stuknęła czterdziestka

Oficjalnie dzień 6 czerwca 1973 roku przyjmuje się za datę rozpoczęcia produkcji samochodu fiat 126p. W tym dniu na taśmie montażowej bielskiego zakładu Fabryki Samochodów Małolitrażowych zawisły pierwsze lakierowane nadwozia dostarczone przez licencjodawcę. W ten sposób rozpoczął się montaż „szkolny” tych samochodów. Pierwsze gotowe samochody zjechały na ekspedycję 15 czerwca.

Kontrakt licencyjny z Fiatem został podpisany 29 października 1971roku w Warszawie, po kilkumiesięcznych intensywnych negocjacjach. Ewenementem były: niezwykle szeroki zakres licencji obejmujący około 70 proc. wartości samochodu i pełna kompensata wydatków dewizowych poniesionych na uruchomienie produkcji. Fiat zorganizował kredyt spłacany następnie przez dostawy licencyjnych zespołów napędowych(silnik ze skrzynią biegów) i samochodów. Kontrakt był szeroko komentowany jako przykład współpracy pomiędzy państwami o różnych systemach gospodarczych.

Realizacja postanowień kontraktu dla powołanej 1 stycznia 1972 roku Fabryki Samochodów Małolitrażowych była nie lada wyzwaniem.

 W bielskim zakładzie trwała intensywna rozbudowa, narastała produkcja syreny 105, którą przejęto z FSO w sierpniu 1973 roku, a jednocześnie przygotowywano i wyposażano wydziały karoseryjne fiata 126p. Mimo ogromnej różnicy technologicznej pomiędzy oboma samochodami, właśnie produkcja syreny pozwoliła na przygotowanie wykwalifikowanych pracowników dla przyszłej masowej produkcji licencyjnego samochodu. Początkowo wszystkie podzespoły pochodziły od Fiata, z lakierowanymi nadwoziami włącznie. Już jednak 22 lipca 1973 roku rozpoczęto kompletowanie spawalnicze nadwozia z włoskich wytłoczek i malowanie karoserii w syrenowskim wydziale lakierni. W 9 miesięcy po podpisaniu kontraktu. Uznać to należy za spory sukces bardzo młodej załogi. Do końca roku wyprodukowano 1500 fiatów 126p. Zdjęcie prezentuje pierwsze egzemplarze samochodu po zejściu z taśmy montażowej.

 

Ryszard Iskra, autor nowej publikacji „Historia Fabryki Samochodów Małolitrażowych”, dostępnej w Księgarni Domu Technika.

 

Źródło: Kurier Radia BIELSKO, 13 czerwca 2013

Powrót do Strony Głównej