Bielska uczelnia jedynym reprezentantem Polski w transkontynentalnym projekcie

Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej jako jedyna uczelnia z Polski uczestniczy w dużym przedsięwzięciu europejsko-afrykańskim, które rozpoczyna się już w październiku. Pierwsze organizacyjne spotkanie odbędzie się w University of Santiago de Compostela w Hiszpanii, potrwa od 9 do11 października. Hiszpańska uczelnia jest liderem projektu.

– To projekt P.E.A.C.E. II, czyli Program for Excellence Academy Cooperation Exchange, którego celem jest podnoszenie jakości procesu kształcenia poprzez wymianę kadry naukowej i studentów pomiędzy uczelniami europejskimi i afrykańskimi. Bierze w nim udział dwadzieścia uczelni z dwóch kontynentów. Łącznie planuje się 156 przepływów studentów i pracowników z Unii Europejskiej do państw na Bliskim Wschodzie i odwrotnie. Projekt ma skłonić młodych ludzi i kadry pracowników do większej otwartości dotyczącej wysyłania i przyjmowania utalentowanych studentów i pracowników naukowych, co ma stworzyć im sprzyjające warunki rozwoju i zatrudnienia. By mogli się rozwijać i uczyć od najlepszych – wyjaśnia prorektor WSFiP Jacek Binda, który przygotowuje si ę właśnie do wyjazdu na spotkania organizacyjne w Santiago de Compostela.

Projekt zakłada wymianę ponad stu studentów i pracowników z dziesięciu uniwersytetów na Bliskim Wschodzie (trzech w Palestynie, dwóch w Libanie, jednego w Syrii i czterech w Jordanii) oraz dziecięciu w Europie (Francja, Niemcy, Belgia, Polska, Portugalia, Szwecja, Hiszpania i Czechy). Wśród uczelni biorących udział w programie są m.in. Humbolt-Universität zu Berlin, University of Uppsala w Szwecji, Stafforshire University w Wielkiej Brytanii, Sumaya University for Technology (PSUT) w Jordanii, Modern University for Business and Science w Libanie, An-Najah National University w Palestynie, Arab International University w Syrii. Cel współdziałania jest ciekawy i bardzo wartościowy: stworzyć najlepszym najlepsze możliwości kształcenia w różnych uczelniach na terenie UE i Bliskiego Wschodu.

– Na etapie budowania projektu uczelnie przekazywały wykazy przedmiotów wykładanych w różnych językach, na które studenci będą mogli się zapisywać i uczestniczyć w nich. Powstanie dzięki temu katalog przedmiotów, z którego można będzie wybierać. Wszystko finansowane jest z unijnego programu Erasmus Mundus. University of Santiago de Compostela to legenda nauki. Rozpoznawalna i ważna nazwa to także Humbolt-Universität zu Berlin czy University of Uppsala. Cieszę się, że możemy do takiego szacownego grona dołączyć. Budżet jest duży i mam nadzieję, że studenci, którzy będą uczestnikami programu docenią to i skorzystają z niego maksymalnie. Nie wiemy jeszcze ile miejsc będzie dla naszych studentów. Na pewno będą to studenci wybitni. To forma nagrody. O języku nawet nie wspominam, bo dobra znajomość angielskiego to standard – wyjaśnia Jacek Binda.

Do projektu bielska uczelnia dostała się odpisując na maila zapraszającego ją do udziału. Wysłała komplet informacji, dostała akceptację i jest w gronie nobliwych, zasłużonych i znakomitych uczelni z dwóch kontynentów. Choć istnieje dopiero 19 lat. Wybrano ją na podstawie dokonań, które najwyraźniej doceniono. Pierwsze wyjazdy studentów i kadry rozpocząć się mają w drugim semestrze tego roku akademickiego.

 

Wanda Then

Foto: wsfip.edu.pl


Źródło: Kurier Radia BIELSKO, 3 października 2013

Powrót do Strony Głównej