Żywiec po staremu. W powiecie niespodzianki. AktualizacjaPaweł ChudeckiPaweł Chudecki

Żywiec po staremu. W powiecie niespodzianki. Aktualizacja

Wszystko wskazuje na to, że kolejną kadencję miastem będzie rządził Antoni Szlagor. Takie są wstępne informacje płynące z Żywca.Aktualizacja 10.00

Przez 16 lat rządził miastem i wszystko wskazuje na to, że będzie włodarzem przez kolejnych 5 lat. Z nieoficjalnych informacji wynika, że burmistrz Żywca Antoni Szlagor wygrał wybory w pierwszej turze. Jak to komentuje? Nieskromnie przyznaje, że spodziewał się tego.Posłuchajcie!

Aktualizacja 9.00


Spływają powoli kolejne dane dotyczące wyboru wójtów na Żywiecczyźnie.  Około 50 % wyborców poszło do urn w Milówce. Robert Piętka zwyciężył tam dużą przewagą głosów mimo że w kampanię na rzecz jego kontrkandydata – Jana Waligóry, włączyli się nawet bracia Golcowie. Stanowisko zachował również Henryk Jurasz – wójt Świnnej, Piotr Tyrlik w Węgierskiej Górce, Tadeusz Piętka w Ujsołach i Jarosław Krzak w Ślemieniu.  W Łękawicy o stanowisko wójta walczyli dotychczasowy włodarz Tadeusz Tomiczek i Anna Satława. Rządzący gminą od czterech lat Tomiczek wygrał w pierwszej turze.
Podobnie dogrywki nie będzie w Jeleśni. Stanowisko zachowa pełniąca do tej pory tę funkcję Anna Wasilewska.  Nowego włodarza gminy będą mieć mieszkańcy Koszarawy. Wybrali Czesława Majdaka, który wybory wygrał z dotychczasowym wójtem Władysławem Pudą, rządzącym gminą nieprzerwanie od 1990 roku! Zmiany także w Gilowicach. Leszka Frasunka na stanowisku wójta zastąpi Krzysztof Okrzesik.

Rozstrzygnięcia nie ma w gminie Czernichów. Tam potrzebna będzie druga tura. Zmierzą się w niej Barbara Kos-Harat, która uzyskała 40,13 % poparcia i  Marek Szlagor. Druga tura planowana jest na 4 listopada.


Wpis:

Mieszkańcy powiatu żywieckiego zawyżyli w niedzielę średnią. Wśród 17-tu powiatów województwa śląskiego, Żywiecczyzna przoduje w statystykach frekwencji. O godz. 17.00 frekwencja wynosiła 45,7 %. To oznacza, że już wtedy prawie połowa ze 122 tysięcy uprawnionych do głosowania odwiedziła lokal wyborczy. Wśród gmin powiatu żywieckiego najgorzej wypadają Łodygowice. Najmniejsza gmina – Koszarawa przoduje w tym rankingu. O 17.00 frekwencja przekraczała tam 62 %!

Nieoficjalne wyniki wyborów znane są już w Żywcu. Wszystko wskazuje na to, że kolejną kadencję miastem będzie rządził Antoni Szlagor i nie będzie tam drugiej tury wyborów. Znane są też pierwsze wstępne i nieoficjalne wyniki wyborów na stanowisko wójta w niektórych gminach. Po staremu zostaje w Lipowej. Na niecałe 4 tysiące głosujących, ponad 2,5 tysiąca typowało Jana Górę. Stanowisko zachował Andrzej Pitera w Łodygowicach i Maciej Mika w gminie Radziechowy Wieprz. Nowy wójt będzie rządził w Rajczy. Tam wybory wygrał Zbigniew Paciorek. Nowych wójtów będą też miały Gilowice i Koszarawa.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: