Zniżki, parkowanie, wsparcie lokalne. Teraz ruch po stronie władz miasta
fot./fb. Nowe CieszyN
Ewelina KroczekEwelina Kroczek

Zniżki, parkowanie, wsparcie lokalne. Teraz ruch po stronie władz miasta

Czy Cieszyn pójdzie śladem Żywca, Ustronia czy Wisły i wprowadzi Kartę Mieszkańca? Coraz więcej wskazuje na to, że tak. Komitet Inicjatywy Obywatelskiej – Stowarzyszenie NOWE CIESZYn złożył projekt uchwały w tej sprawie, poparty przez setki mieszkańców.Jak mówi Janusz Mendera, prezes stowarzyszenia, które koordynuje działania komitetu, mieszkańcy nie potrzebowali specjalnego przekonywania.
– Trzeba było oczywiście wyjaśnić, o co chodzi, ale sama idea spotkała się z dużym zrozumieniem. Udało się zebrać około 600 podpisów, choć wymagane było minimum 300 – podkreśla.
Obecnie trwa oczekiwanie na opinię burmistrz miasta. Jeśli będzie pozytywna, projekt trafi pod obrady Rady Miejskiej. Czas na wydanie opinii wynosi maksymalnie 30 dni od potwierdzenia poprawności podpisów. Wstępne sygnały są optymistyczne.
 
Jakie korzyści może przynieść karta? Przykłady z innych miejscowości wskazują na szerokie możliwości. W Ustroniu mieszkańcy z kartą mogą liczyć na darmowe dwie godziny parkowania. W Łaziskach karta uprawnia do zniżek na wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego, a w wielu miastach przynosi ulgi na wydarzenia kulturalne, bilety do obiektów sportowych czy komunikację miejską.
 – W Cieszynie również proponowaliśmy podobne rozwiązania. Zniżki na miejskie imprezy, dostęp do muzeum, lodowiska czy innych obiektów. Jednym z pomysłów była też zniżka lub darmowe godziny na miejskich parkingach – mówi przedstawiciel komitetu. (Posłuchaj)
Cieszyńska Karta Miejska, która już funkcjonuje, to jednak zupełnie inny projekt – służy jedynie jako nośnik biletu komunikacji miejskiej. Nie daje zniżek mieszkańcom z tytułu samego faktu zamieszkiwania w Cieszynie.
 
Twórcy obywatelskiej inicjatywy podkreślają, że karta mogłaby być realną zachętą do meldunku w mieście i płacenia tutaj podatków. Jak zaznaczają, od ostatnich wyborów liczba osób ujętych w spisie wyborczym spadła o ponad 800. Przykład Żor pokazuje, że podobne rozwiązania mogą sprzyjać zatrzymywaniu i przyciąganiu mieszkańców.
Teraz wszystko zależy od decyzji burmistrz miasta i później radnych. Inicjatorzy projektu liczą, że temat nie zakończy się na opinii, a przełoży się na realne działanie.
 – Możliwości są bardzo szerokie. Potrzebna jest decyzja miasta i otwartość na współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy również mogą stać się partnerami karty. W innych miastach działa to dobrze, nie widzimy powodu, by w Cieszynie miałoby być inaczej – podsumowuje prezes stowarzyszenia Nowe CieszyN.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: