Zielona rewolucja w mieście
fot.: UM Czechowice-Dziedzice
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Zielona rewolucja w mieście

Powstaną zbiorniki retencyjne oraz deszczowe ogrody, posadzonych zostanie ponad dwa tysiące drzew, będą zielone wiaty przystankowe i nowa ścieżka rowerowa. Czechowice-Dziedzice mają być miastem zielonym, przyjaznym środowisku.Gminie udało się pozyskać środki z funduszy norweskich na realizację projektów łagodzących skutki zmian klimatycznych oraz adaptację do nich. Dzięki sięgającemu blisko 10 milionów złotych dofinansowaniu, w ciągu najbliższych czterech lat zrealizujemy w naszej gminie proekologiczne i przeciwpowodziowe inwestycje – zapowiadają urzędnicy.

W planach jest m. in. budowa zbiorników retencyjnych w rejonie ulicy Wodnej, Weneckiej i Piasta oraz Zamkowej i Kopernika. W zielone czyli zadrzewione wyspy zamienionych zostanie sześć gminnych działek o łącznej powierzchni około 3,8 hektara (przyległych do DK 1 oraz ulic: Cienistej, Cmentarnej, Wierzbowej, Wodnej, Zajęczej i Starowiejskiej), na których posadzonych zostanie ponad dwa tysiące nowych drzew.
Dzięki funduszom norweskim mieszkańcy Czechowic doczekają się też ścieżki pieszo-rowerowej pomiędzy ulicami Falistą i Bestwińską.

Dodajmy, że w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” złożonych zostało aż 91 wniosków, a ich łączna wartość ponad pięciokrotnie przewyższała kwotę dostępnych środków. Czechowice-Dziedzice znalazły się w doborowym towarzystwie 19 miast, które dostaną fundusze norweskie. Zajęły przy tym drugie miejsce na liście zakwalifikowanych pod względem wysokości przyznanego dofinansowania!


Zobacz inne wiadomości tego autora: