Zbroją się na wojnę z rakiem
Fot. BCO - Szpital Miejski
Beata SteklaBeata Stekla

Zbroją się na wojnę z rakiem

W Bielskim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej trwa montaż nowoczesnego akceleratora. To urządzenie służące do leczenia raka. - Tak wygląda 10 milionów złotych. To ostatni moment kiedy akcelerator tak się prezentuje. Za chwilę będzie zamknięty, zabudowany i oczywiście używany - mówi Lech Wędrychowicz, dyrektor BCO.

Dlaczego szef placówki mówi o 10 milionach? Otóż koszt urządzenia wraz montażem to właśnie wspomniana kwota. 8 milionów pochodzi z Ministerstwa Zdrowia. Resztę dołożyło miasto, które szpital prowadzi.

Dzięki akceleratorowi pacjenci będą naświetlani krócej, a dawka promieniowania będzie ograniczona do minimum. Skrócenie czasu naświetlania przełoży się na większą liczbę chorych, którzy będą mogli skorzystać z terapii. Poprawi też warunki pracy techników obsługujących aparat. Wyliczono, że używanie tak nowoczesnego sprzętu podnosi skuteczność leczenia nawet o 30 procent.

Akcelerator jest montowany w tzw. bunkrze w Zakładzie Radioterapii BCO. Aby sprzęt mógł być tam zainstalowany pomieszczenie trzeba było przebudować.
Zobacz inne wiadomości tego autora: