Wycinka będzie, ale w jakim zakresie?
fot. Nadleśnictwo Bielsko
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Wycinka będzie, ale w jakim zakresie?

Nadleśnictwo Bielsko odnosi się do komentarzy i pytań, które dotyczą oznaczeń na drzewach rosnących wzdłuż popularnego szlaku.Sporo emocji budzi oznakowanie drzew wzdłuż żółtego szlaku z Olszówki na Kołowrót. To dlatego, że oznakowanie sugeruje wycięcie drzew w przyszłości. Jak tłumaczy Tomasz Gawęda z Nadleśnictwa Bielsko, to oznakowanie zostało wykonane w ramach tzw. szacunku brakarskiego na przyszły rok. W języku leśników to postępowanie planistyczne.

- My oczywiście pochylamy się zawsze nad różnymi opiniami, nad różnymi potrzebami, które spełnia las. To co jest w tej chwili wyznaczone, to jest to wyznaczone na podstawie potrzeb hodowlanych drzewostanu. Oczywiście, mamy na uwadze również to, że drzewostan spełnia pewne potrzeby społeczne. W związku z tym - w związku z głosami, które do nas docierają, i które bierzemy pod uwagę - być może w pewnym zakresie te cięcia w bezpośredniej bliskości szlaku zostaną w jakiś sposób ograniczone. Natomiast, tutaj w tej bezpośredniej bliskości szlaku, zawsze przede wszystkim kierujemy się bezpieczeństwem osób postronnych i na pewno te drzewa, które ze względów bezpieczeństwa będą wymagały usunięcia, usunięte zostaną - mówił nam Tomasz Gawęda, rzecznik Nadleśnictwa Bielsko. Posłuchaj.

Prace planistyczne leśników w tym przypadku obejmują obszar ponad 32 ha. Proces odnowienia rozpoczął się 30 lat temu. Młode pokolenie drzew zajmuje już 80% powierzchni drzewostanu na tym terenie.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: