Wpis zostanie "cofnięty", biskup straci tytuł?
fot. arch./diecezja.bielsko.pl
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Wpis zostanie "cofnięty", biskup straci tytuł?

Biskup senior Tadeusz Rakoczy może stracić tytuł "Zasłużony dla Miasta Bielska-Białej". Grupa radnych będzie rozmawiać o takim projekcie uchwały.- Tak, pojawiła się taka inicjatywa, aby cofnąć księdzu biskupowi wpis do księgi zasłużonych - potwierdził nam w rozmowie telefonicznej radny Krzysztof Jazowy z klubu "Wspólnie dla Bielska-Białej". To pokłosie komunikatu, który przed tygodniem pojawił się w przestrzeni publicznej (pisaliśmy o tym TUTAJ).

- [...] pojawiła się oficjalna informacja Stolicy Apostolskiej, papieża Franciszka, o tym, że ks. bp Tadeusz Rakoczy dopuścił się czynu polegającego na tym, że ukrywał księży pedofili, którzy dopuszczali się haniebnych rzeczy na dzieciach [...]. Uważamy, że taka osoba absolutnie nie zasługuje na to, aby być wpisaną do tej księgi. Chciałem podkreślić, że to tak naprawdę jest symboliczny gest. Wiemy, że to nie spowoduje niczego w stosunku do tych ofiar [nie wynagrodzi doznanej krzywdy - red.]. Chcemy pokazać, że my się ewidentnie nie zgadzamy, i nie tolerujemy nikogo, kto ukrywa pedofili - dodaje radny Krzysztof Jazowy. Posłuchaj.

Pod takim projektem uchwały podpisać się musi grupa co najmniej pięciu radnych. Najbliższa sesja miejska w Bielsku-Białej 24 czerwca.

Były ordynariusz bielsko-żywiecki do wspomnianej Księgi Zasłużonych dla Miasta Bielska-Białej wpisany został w 2009 roku.

Janusz Szymik, ofiara księdza pedofila, zaapelował w trakcie wywiadu w TVN24 o to, by samorządy Oświęcimia i Kęt rozważyły, czy należą się tytuły honorowego obywatela (tych gmin) przyznane biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu (pisaliśmy o tym TUTAJ). 


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: