Wicepremier wmurował kamień węgielny
fot. Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Wicepremier wmurował kamień węgielny

Wicepremier Piotr Gliński przyjechał dzisiaj do Bielska-Białej. Minister kultury wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Interaktywne Centrum Bajki i Animacji, które do jesieni przyszłego roku ma powstać przy Studiu Filmów Rysunkowych.- Zobowiązaliśmy się do tego, żeby rozwijać Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Miejsce, które jest znane wszystkim chyba Polakom, wszystkim pokoleniom, a także znane na świecie. Miliard widzów - nieprzypadkowo, bo w ponad stu krajach filmy z tego miejsca, tu produkowane, były rozpowszechniane, są znane - mówił wicepremier a także minister kultury - Piotr Gliński

W powszechnym obiegu funkcjonuje pojęcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, ale od dzisiaj do tej nazwy trzeba dołączyć nową. OKO, czyli Obszar Kreacji Obrazu. To zwycięska nazwa w konkursie przeprowadzonym przez Studio.

- Mam silne przekonanie, że jestem w miejscu, które jest niezwykle ważne dla kultury polskiej [...]. Rysunkowe filmy z Bielska-Białej dotarły do stu krajów świata. Wiem, że każdego dnia gdy przekraczam progi tego Studia to czuję geniusz tego miejsca i geniusz ludzi, którzy kiedyś tu pracowali - mówił Maciej Chmiel, dyrektor SFR, który odczytał akt erekcyjny. Posłuchaj.

Przypomnijmy, że interaktywne muzeum bajki kosztować będzie ponad 30 mln złotych. Na budżet inwestycji składają się pozyskane przez Studio Filmów Rysunkowych Fundusze Norweskie, środki z ministerstwa kultury a także miasta. Gmina Bielsko-Biała pod budowę wniosła również działkę.

Akt erekcyjny:
W 75. rocznicę powstania Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej otwiera nowy rozdział swojej działalności, rozpoczynając budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji zwanego od dzisiaj OKO – jako Obszar Kreacji Obrazu. Będzie to połączenie nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki, będzie to przestrzeń przyciągająca mieszkańców i turystów, będzie to nowoczesna wizytówka Bielska-Białej. Dnia 20 czerwca 2022 roku w obecności znamienitych gości niniejszy akt erekcyjny podpisali wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej Maciej Chmiel, prezes zarządu Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Ewelina Walkowicz oraz ksiądz Marcin Stopka.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: