W niedzielę wybory prezydenckie. Ile zarobią członkowie komisji wyborczych?
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

W niedzielę wybory prezydenckie. Ile zarobią członkowie komisji wyborczych?

W niedzielę wybieramy nowego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na obszarze, na którym pieczę nad wyborami sprawuje Okręgowa Komisja Wyborcza nr 38 w Bielsku-Białej, uprawnionych do głosowania jest 1 mln 200 tys. osób.Okręgowa Komisja Wyborcza nr 38 w Bielsku-Białej nadzoruje wybory na rozległym terenie obejmującym nie tylko obszar byłego województwa bielskiego. To miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory oraz powiaty: bielski, cieszyński, mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, wodzisławski i żywiecki.
 
Na tym obszarze pracować będzie w niedzielę prawie 9 tys. osób w 926 obwodowych komisjach wyborczych. Członków do tych komisji zgłaszały komitety wyborcze, które zarejestrowały się w Państwowej Komisji Wyborczej. 
A ile zarobią osoby pracujące w obwodowych komisjach? Pytaliśmy dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej Andrzeja Adamka.
 
- Nie wiem czy to jest duża kwota, czy nie. Natomiast przewodniczący obwodowej komisji wyborczej otrzymuje 700 złotych diety zryczałtowanej, zastępca – 600 złotych, a członkowie po 500 złotych – informuje Andrzej Adamek zaznaczając, że to nie pieniądze mają decydujący wpływ na podjęcie pracy w komisji. Jego zdaniem, jest to chęć przyjrzenia się z bliska procesowi wyborczemu. Posłuchaj
 
Osób, które w roli członków obwodowych komisji wyborczych chciały przyglądać się i uczestniczyć w wyborach prezydenckich było więcej, niż miejsc w komisjach. Dlatego tam, gdzie było trzeba, przeprowadzano losowanie. I w taki sposób skład komisji został ostatecznie ustalony. 
 
Głosowanie w niedzielę 
 
Głosować będziemy w niedzielę, 18 maja, w godzinach od 7.00 do 21.00 w siedzibie obwodowej komisji wyborczej właściwej dla naszego miejsca zameldowania/zamieszkania.
- Z reguły to są miejsca, w których wyborca zawsze głosował w poprzednich wyborach - przypomina dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej Andrzej Adamek.
 
Od tej reguły są jednak wyjątki. Zmiana siedziby obwodowej komisji wyborczej nastąpiła, na przykład, w Czechowicach-Dziedzicach. Na Lipowcu będzie można głosować nie – tak, jak w trakcie poprzednich wyborów - w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, a w nowym skrzydle Szkoły Podstawowej nr 3.
 
Jak oddać ważny głos?
 
Głos jest ważny jeśli wyborca oznaczy swojego, wybranego kandydata – spośród trzynastu – stawiając znak przecinających się linii, umownie mówimy „x”, w obrębie kratki po lewej stronie, przy jednym kandydacie. Jeżeli wyborca postawi więcej krzyżyków czy znaków „x” przy kilku kandydatach, to taki głos jest nieważny. Jeżeli wyborca w ogóle nie postawi znaku [przy żadnym z nazwisk kandydatów – dod. red.], to taki głos też jest nieważny – wyjaśnia dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej. Posłuchaj
 
Dopiski dokonane przez nas na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu. Andrzej Adamek prosi jednak wyborców o to, by na otrzymanej z rąk członka komisji wyborczej karcie nic więcej, poza „krzyżykiem” przy nazwisku wybranego przez nas kandydata, nie stawiać.
 
Zabierz ze sobą dokument bądź telefon
 
Wybierając się na głosowanie, do lokalu obwodowej komisji wyborczej, powinniśmy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Można również zagłosować korzystając z aplikacji mObywatel – przypomina dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej Andrzej Adamek. Posłuchaj
 
Przypominamy, nowego prezydenta Polski wybieramy już w najbliższą niedzielę 18 maja. Głosujemy od 7.00 do 21.00!

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: