W miastach wstrzymano wtedy ruch
fot.: um Żywiec
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

W miastach wstrzymano wtedy ruch

Dziś mija 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w Skoczowie, Bielsku-Białej i Żywcu. 22 maja 1995 roku papieża Polaka witały wtedy tłumy ludzi.W Skoczowie wierni uczestniczyli we mszy św. na Kaplicówce, którą odprawił Jan Paweł II. W Bielsku-Białej pielgrzymi zgromadzili się na terenie dworca autobusowego. Wśród nich był obecny prezydent Jarosław Klimaszewski. Posłuchajcie, jak wspomina ten dzień.

Dziś na stronie internetowej Bielskiego Centrum Kultury można zobaczyć nagranie koncertu "Nadzieja zawieść nie może". Program zawiera m.in. ulubione pieśni Jana Pawła II - "Abba Ojcze" i "Barka". To propozycja w zamian za koncert, który miał się odbyć na rynku. Nie doszedł do skutku z powodu epidemii koronawirusa.

W Żywcu 25 lat temu mieszkańcy zapełnili Rynek i tereny Osiedla 700-lecia. Wstrzymano ruch, a ludzie w oczekiwaniu na gościa wstrzymali oddech. Przygotowania do wizyty oraz krótki pobyt papieża w Żywcu filmował wtedy Jerzy Duda. Jak mówi, to było najważniejsze wydarzenie w historii miasta. Posłuchaj

Ludzie chcieli zobaczyć i usłyszeć papieża Polaka. Na błoniach 700-lecia niestety, nie wszystkim się to udało – wspomina Jerzy Duda. Przygotowano tam telebim z monitorów, w nocy przyszła jednak burza i monitory zostały zalane, połowa z nich nie działała - opowiada Duda. Posłuchaj

W trakcie swojej krótkiej wizyty, 25 lat temu, Jan Paweł II odebrał akty przyznające mu honorowe obywatelstwa Bielska-Białej oraz Żywca.

Papież opuścił nasz kraj śmigłowcem, który wystartował ze stadionu KS "Koszarawa".


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: