Tym razem spacer na pocztę. Wysłano 67-stronnicową skargę
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Tym razem spacer na pocztę. Wysłano 67-stronnicową skargę

Mówią, że miesiącami wychodziły [wychodzili] na ulice, dlatego czas przyszedł na podjęcie kroków prawnych.Nie "spacer" przez miasto, nie motoprotest, a wysłanie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (siedziba znajduje się w Strasburgu). Tak dziś wyglądała inicjatywa w ramach Strajku Kobiet w Bielsku-Białej. Skargę przygotował zespół prawników współpracujących z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Jak mówiła nam jedna z uczestniczek dzisiejszej inicjatywy, całość skargi opracowana została przez FEDERĘ, ale w tym piśmie jest także miejsce na głos indywidualny, czyli rubryka na własną opinię i spostrzeżenia. - Ja myślę, że [skarga] zawiera nadzieję na to, że nasz głos zostanie usłyszany - mówiła nam inna bielszczanka. Posłuchaj.

67-stronnicowa skarga odnosi się - jak zresztą i cała inicjatywa Strajku Kobiet - do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października. TK orzekł wtedy za niezgodny z ustawą zasadniczą, przepis pozwalający na przerywanie ciąży, gdy badania prenatalne - lub inne przesłanki medyczne - wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenie płodu albo nieuleczalnej choroby (aborcja z powodu ciężkiej wady płodu).

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: