Takie autobusy będą jeździły po Bielsku-Białej?
Agnieszka DąbrowskaAgnieszka Dąbrowska

Takie autobusy będą jeździły po Bielsku-Białej?

Europejski Dzień bez Samochodu był okazją do zaprezentowania elektrycznego autobusu, który właśnie testuje MZK oraz okolicznościowych biletów z okazji 125-lecia komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej.Zeroemisyjnym autobusem elektrycznym zajechały dziś przed ratusz władze miasta, po to by przypomnieć o Europejskim Dniu bez Samochodu. Dziś można było podróżować bez biletu. Przy okazji zaprezentowano trzeci już testowany przez MZK model autobusu, tym razem marki Mercedes-Benz, typ eCitaro. Posłuchajcieprezesa Huberta Maślanki.

Wypożyczony autobus jest wyposażony w 10 baterii o łącznej pojemności 250 kWh. Pozwala to, w warunkach komunikacji miejskiej, na przejechanie nawet do 200-250 km. Pojazd mieści ponad 80 pasażerów.

- Co ważne, Mercedes w tym autobusie zastosował wszystkie możliwe systemy bezpieczeństwa, łącznie z sytuacją, kiedy kierowca z jakiegoś powodu traci przytomność - wtedy autobus zbliżając się do przeszkody, będzie rozpoczynał autonomiczne hamowanie - tłumaczył Piotr Krawiec z firmy Evobus, spółki córki Mercedesa.

Na razie żadne decyzje nie zapadły. W tej chwili MZK ma flotę dieslowską, ale w najbliższych latach przynajmniej 30% pojazdów musi wymienić na bardziej ekologiczne. Jak dodaje Maślanka, to wysoki koszt około 170 mln zł. Stąd bardzo wnikliwe testy, które będą podbudową kolejnych technologicznych i ekonomicznych analiz.

Dzisiejszy dzień był także okazją do przedstawienia biletów okolicznościowych z okazji 125-lecia komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej. Bilety okresowe i jednorazowe z pamiątkowymi zdjęciami wchodzą do sprzedaży od dzisiaj.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: