Tabletki przyjechały
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay
Beata SteklaBeata Stekla

Tabletki przyjechały

Tabletki z jodkiem potasu trafiły do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.Pochodzą z Agencji Rezerw Strategicznych, a ich dystrybucja jest związana z działaniami wojennymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie. 

Jeśli zajdzie taka potrzeba zostaną przekazane do punktów dystrybucji, które zostaną zorganizowane w 38 bielskich szkołach. Dyrektorzy wytypowanych placówek odbyli już spotkanie w tej sprawie z pracownikami Wydziału Zarządzania Kryzysowego bielskiego magistratu. 

Mieszkańcy będą mogli odebrać tabletki jeśli władze kraju wydarzą w tej sprawie stosowne rozporządzenie. Wtedy też zostaną one dostarczone do punktów. Jeśli te ostatnie zostaną uruchomione do pomocy w ich obsłudze zostaną skierowani pracownicy Urzędu Miejskiego oraz strażacy-ochotnicy. 

Z informacji przekazywanych przez służby rządowe wynika, że ryzyko radiacyjne jest obecnie minimalne. Gdyby - ewentualnie - do takiego zagrożenia doszło, informacja o konieczności pobrania tabletek pojawi się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego i wszelkich innych możliwych kanałach.

Dawkowanie tabletek zawierających 65 mg jodku potasu:

- dorośli i dzieci powyżej 12 lat - 100 mg jodu (2 tabletki),
- dzieci od 3 do 12 lat - 50 mg jodu (1 tabletka),
- dzieci od 1 miesiąca do 3 lat - 25 mg jodu (½ tabletki),
- noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc – 12,5 mg jodu (¼ tabletki),
- kobiety w ciąży i karmiące piersią - 100 mg jodu (2 tabletki).

Aktualna sytuacja radiacyjna w Polsce - TUTAJ.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: