"Silesia" do likwidacji
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

"Silesia" do likwidacji

Podjęto decyzję w sprawie przyszłości kopalni w Czechowicach-Dziedzicach. Dziś odbyło się walne zgromadzenie udziałowców Przedsiębiorstwa Górniczego „Silesia”.Podjęto uchwałę o realizacji planu krótkoterminowego oznaczającego prowadzenie wydobycia węgla tylko do końca 2021 roku. Wdrożony ma być proces likwidacji kopalni – informuje nas szef zakładowej „Solidarności” Grzegorz Babij.
Dzisiejsze decyzje są zgodne z tym co zapowiadał prezes przedsiębiorstwa oraz jego czescy właściciele.

Związki zawodowe nie są więc zaskoczone, choć liczyły na zmianę planów. Jestem zdziwiony, bo pojawił się nowy biznesplan, który podpisała bardzo znana firma audytorska. W tym biznesplanie zysk w ciągu kolejnych 9 lat jest dosyć spory  - mówi szef zakładowej "Solidarności" Grzegorz Babij. Posłuchaj
Związkowiec dodaje, że jeszcze w lutym do „Silesii” przyjmowano ostatnich nowych pracowników i oferowano im zawodową stabilizację.

Czy jednak podjęte dziś decyzje wykluczają sprzedaż kopalni bądź w ręce inwestora prywatnego bądź państwowego? Posłuchaj Nie, w uchwale jest zapisana możliwość sprzedaży - odpowiada przewodniczący "Solidarności". Grzegorz Babij dodaje jednak, że jego zdaniem "jeżeli chodzi o sprzedaż, to wszystkie ruchy zarządu PG Silesia są pozorowane". 
Już dwa miesiące zainteresowani kupnem inwestorzy zwrócili się z listem intencyjnym do władz kopalni i do dziś nie mają w tej sprawie żadnej odpowiedzi – uzasadnia swoją opinię Babij.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: