"Siła wyższa" może wpłynąć na to, że nie będą naliczane kary
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

"Siła wyższa" może wpłynąć na to, że nie będą naliczane kary

Obecna sytuacja epidemiologiczna traktowana jest jako "siła wyższa" i to może być podstawą do wyłączenia z karania za nieprzerejestrowanie pojazdu.Urzędy w regionie wprowadziły środki ostrożności, co oznacza, że kontakt z pracownikami jest maksymalnie ograniczony. Sprawy w dużym stopniu załatwiane są przez internet, za pomocą platformy ePUAP. Gdy ktoś musi złożyć dokumenty, z reguły zostawia je w skrzynce zamontowanej w rejonie wejścia. - Mieszkańcy wysyłają dużo maili oraz w razie wątpliwości dzwonią do nas - relacjonuje Marcela Grzywacz, rzeczniczka pszczyńskiego starostwa.

Wydziały komunikacji zawsze notują dużo spraw. Od stycznia obowiązują nowe przepisy, co przekłada się na zachowanie kierowców i przestrzeganie 30-dniowego terminu na złożenie wniosku o rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu. Za przekroczenie tego okresu grozi kara nawet do tysiąca złotych. - Znajdujemy się obecnie w szczególnej sytuacji z uwagi na stan epidemii [...], dlatego sytuacje związane z ewentualnym nakładaniem kar, będą rozpatrywane indywidualnie - opowiada rzeczniczka starostwa w Pszczynie. Posłuchaj.

Marcela Grzywacz zaznacza, że samorząd zabiega o to, by strona rządowa wydała jednoznaczne akty prawne, na podstawie których kierowcy sprowadzający samochód z krajów Unii Europejskiej, nie będą karani za nieterminową rejestrację. Chodzi oczywiście wyłącznie o trudny czas pandemii. 

Podobnie sytuacja wygląda w bielskim starostwie. Tutaj spadła liczba obsługiwanych wniosków dotyczących przerejestrowania pojazdu. Od rzeczniczki urzędu usłyszeliśmy, że obecna sytuacja traktowana jest jako "siła wyższa", dlatego wyłącza ona karanie za naruszenie przepisów (w zakresie art. 140mb) Prawa o ruchu drogowym.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: