Przez remont konieczna jest przeprowadzka
Radio Bielsko
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Przez remont konieczna jest przeprowadzka

Lokatorzy dwóch kamienic w centrum Bielska-Białej, które wchodzą w skład zasobu komunalnego, muszą czasowo przenieść się do lokali zastępczych. Powodem jest inwestycja, z którą chce ruszyć Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.Mowa o kamienicach przy ul. Barlickiego 1 i 3. Lokale będą podłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej i częściowo remontowane. - Na czas remontu trzeba tych mieszkańców przekwaterować. Trudno sobie wyobrazić, że będą tam mieszkać w czasie remontu - mówił nam Jarosław Klimaszewski, prezydent miasta. Posłuchaj.

Szef samorządu miejskiego zapewniał nas, że przed wypowiedzeniem umowy najmu odbywają się rozmowy z lokatorami i przedstawienie propozycji lokum zastępczego. Ratusz deklaruje, że ZGM będzie minimalizował niedogodności związane z czasową przeprowadzką. 

Ten temat dwukrotnie w interpelacji poruszył radny Janusz Buzek. Za drugim razem pytał o sposób komunikacji o konieczności przeprowadzki: czy tylko w formie wypowiedzenia umowy najmu, czy skierowano jeszcze odrębne pismo, opracowano ulotki, plakat, zorganizowano spotkanie z mieszkańcami? - pytał radny.

W odpowiedzi zastępcy prezydenta miasta mógł przeczytać, że ZGM najpierw pisemnie informował lokatorów o terminach wizji w lokalach. Podczas rozmów wyjaśniono mieszkańcom cel wizyty oraz zasady wskazywania lokali zamiennych. Podczas wizji sporządzone zostały notatki, w których zawarto m.in. informacje o wyposażeniu lokalu oraz oczekiwania mieszkańców co do lokali zamiennych. Po zakończeniu wizji w lokalach, mieszkańcy otrzymali pisemne propozycje lokalu zamiennego oraz wypowiedzenia umów najmu - poinformował Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta miasta. 

Likwidacja pieców węglowych w tych dwóch kamienicach jest elementem wieloletnich działań walki z niską emisją.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: