Protest - matki kontra ZUS
Agnieszka DąbrowskaAgnieszka Dąbrowska

Protest - matki kontra ZUS

Pracujące matki jednoczą się przeciwko działalności ZUS-u. Jeśli widzieliście dziś banery przed oddziałami Zakładów Ubezpieczeń Społecznych to właśnie ogólnopolski „niemy protest”. Zawisły także w naszym regionie skąd… szybko zniknęły.Banery pojawiły się przed bielskim oddziałem ZUS-u, w Oświęcimiu zaś rozwieszono sznur z praniem. Na dziecięcych ubrankach były m.in. hasła: „ZUS okrada dzieci”. Chodzi o działalność zakładu wobec matek i kobiet w ciąży, który ich zdaniem nagminnie pozbawia je przyznanych wcześniej świadczeń. Są oburzone falą kontroli, które uznają za prześladowanie. Uczestniczki akcji wyjaśniają, że chodzi głównie o kobiety-przesiębiorców, którym często obniża się podstawę ubezpieczenia lub zupełnie z niego wyrzuca, zarzucając fikcyjną działalność.

Ze strony samego ZUS-u słyszymy, że nie ma mowy o tym, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych ukierunkował swoje działania na konkretną grupę społeczną czy zawodową. 

-Naszym obowiązkiem jest sprawdzanie, by nie dochodziło do nadużyć - Posłuchajcierzecznika prasowego ZUS w województwie śląskim Beaty Kopczyńskiej.

Rzeczniczka dodaje, że banery zostały zdjęte przez ochronę z budynków i barierek, bo zawisły tam nielegalnie.

Fot.: słuchaczka

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: