Pomoc dla gmin górskich. Głos z naszego regionu
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Pomoc dla gmin górskich. Głos z naszego regionu

Burmistrz Szczyrku w mediach społecznościowych odniósł się do przedstawionej przez wicepremiera Jarosława Gowina pomocy gminom górskim. Antoni Byrdy zauważa, że wsparciem objęte nie zostaną wszystkie branże.
Szef samorządu w Szczyrku wyliczył, że zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości, tylko w pierwszym kwartale, kosztować gminę będzie ponad pół miliona złotych. Posłuchaj.
 
Autorskie pomysły przewidują, że przedsiębiorcy w Szczyrku za pierwszy kwartał nie będą płacić wspomnianego typu podatku. Dodatkowo, dla wszystkich ta sama opłata miałaby zostać przesunięta do końca maja (pozostanie obowiązek składania deklaracji). Ewentualna akceptacja tych rozwiązań i szczegóły mają się pojawić w przyszłym tygodniu. Posłuchaj.
 
- Bardzo ciekawa propozycja pojawiła się od marszałka [województwa śląskiego - red.], który widać, że lepiej rozeznał potrzeby i możliwości gmin - komentuje w internetowym oświadczeniu Antoni Byrdy
 
Przypomnijmy, zgodnie z założeniem rządowym, pula wsparcia dla gmin górskich wyniesie ponad miliard złotych. Z tego 700 mln przeznaczone zostanie na inwestycje w tych samorządach a pozostałe ponad 300 mln na umorzenie podatku od nieruchomości. Przy czym rząd dopłaci gminom do 80% wartości umarzanego podatku. 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: