Pediatria nie będzie działać kolejne miesiące...
fot.: Szpital Śląski w Cieszynie
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Pediatria nie będzie działać kolejne miesiące...

Przez kolejne trzy miesiące ma być zawieszona działalność oddziału pediatrycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Po trzech miesiącach przerwy oddział miał wznowić pracę od 1 kwietnia, ale wciąż brakuje lekarzy. A dokładniej, jak powiedział nam dyrektor szpitala Czesław Płygawko, potrzebnych jest jeszcze dwóch medyków.Brakuje lekarzy do pełnienia dyżurów w godzinach nocnych oraz dni wolne od pracy. Umowa na prowadzenie oddziału pediatrycznego z NFZ wymaga zatrudnienia odpowiedniej liczby lekarzy dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom 24 godziny na dobę przez cały rok. Oznacza to konieczność zatrudnienia 5 lekarzy na pełnym etacie i to takich, którzy wyrażają zgodę na pełnienie dyżurów nocnych oraz w niedzielę i święta. Ale właśnie tych dyrekcja szpitala nie może znaleźć...

Jak do tej pory radzono sobie na oddziale pediatrycznym? Działano przy niepełnej obsadzie kadrowej, a to skutkowało permanentnym przeciążeniem pracą zatrudnionych lekarzy. Pełnili ponad 10 dyżurów miesięcznie. Część z nich zbliża się już do wieku emerytalnego, a to powoduje, że nie chcą dyżurować ze względu na wiek i stan zdrowia.

Pomoc kadrowa miała przyjść zza wschodniej granicy i przyszła. - Wspieraliśmy się lekarzami pediatrami z Ukrainy. Jednakże zakończenie pracy w oddziale przez dwoje lekarzy z Ukrainy w sierpniu zeszłego roku oraz zakończenie w II półroczu pracy przez lekarza w wieku emerytalnym dramatycznie pogorszyło problem obsady dyżurów oraz możliwości bezpiecznego dla pacjentów funkcjonowania oddziału [...], stąd decyzja o całkowitym wstrzymaniu działania oddziału na wniosek pozostałego personelu – wyjaśnia Czesław Płygawko.

Dyrektor szpitala przekonuje, że robi wszystko co możliwe aby pozyskać nowych pediatrów. Apele do lekarzy z POZ z terenu powiatu cieszyńskiego - o których informowaliśmy – pozostały jednak bez odzewu. Ogłoszenia w branżowych mediach lekarskich oraz specjalistycznych zajmujących się rekrutacją w zawodach medycznych również nie spotkały się z jakimkolwiek zainteresowaniem. Poszukiwanie chętnych do pracy za pośrednictwem Izb Lekarskich tj. bielskiej, katowickiej, opolskiej i częstochowskiej: także bez efektów. - Również osobiste kontakty i rozmowy z lekarzami, którzy w naszej ocenie mogliby podjąć pracę w oddziale pediatrycznym nie przyniosły oczekiwanego rezultatu – wylicza Czesław Płygawko.

Jak wyjaśnia, dla wznowienia normalnej i bezpiecznej pracy oddziału, potrzeba 3-4 dodatkowych lekarzy dyżurujących. Szpital ma obecnie deklarację podjęcia pracy przez dwóch lekarzy. Brakuje nam jednego lekarza a najlepiej dwóch dla pewności i stabilności – dodaje.

Dyrektor cieszyńskiej lecznicy podkreśla jednak, że dla pełnego obrazu dostępności świadczeń medycznych w Szpitalu Śląskim dla pacjentów do 18. roku życia, trzeba przytoczyć pewne liczby, które dotyczą nie tylko oddziału pediatrycznego. Oto one.

Łącznie świadczeń pediatrycznych za 11 miesięcy 2022 roku w poradniach i oddziałach szpitala w Cieszynie udzielonych było 21 710. Gdzie dokładnie?
W poradni chirurgicznej dla dzieci - 5940, Szpitalnym Oddziale Ratunkowym - 2736, poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży - 5798, poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - 1758, poradni wad postawy - 915, poradni i pracowni rehabilitacji - 719. Jedynie 985 osób było hospitalizowanych w oddziale pediatrycznym,co stanowi zaledwie 4,54 % świadczeń udzielanych w szpitalu najmłodszym pacjentom – podkreślają zarządzający cieszyńską lecznicą.

Nie oznacza to jednak, że nie widzą sensu we wznowieniu działalności przez oddział pediatryczny. Wręcz przeciwnie. Dyrektor podkreśla, że podejmuje starania zmierzające do tego, by pediatria mogła ponownie działać.

Mimo stanowiska ministerstwa zdrowia wyrażonego ustami szefa tego resortu Adama Niedzielskiego 4 grudnia 2022 r. w Polsacie. Pytany o komentarz do sytuacji, w której zawieszają działalność kolejne oddziały pediatryczne na Śląsku odpowiedział: „[…] z uwagi na uwarunkowania demograficzne nie potrzebujemy łóżek pediatrycznych, a łóżka geriatryczne[…]”.

 

 



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: