Pamiętają...
fot.: śląska policja
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Pamiętają...

Pamiętamy – zapewniają bielscy policjanci. Na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, jak co roku, opublikowano zdjęcia funkcjonariuszy, którzy zginęli 21 lat temu w Czechowicach-Dziedzicach. Mirosław Małczęć i Tadeusz Świerkot ponieśli śmierć w wyniku wymiany strzałów ze sprawcami napadu na kawiarenkę internetową.20 maja 2002 r. policjanci byli w cywilu w kawiarence, do której wkroczyli w kominiarkach bandyci. Chcieli pieniędzy od właściciela lokalu. Wtedy zainterweniowali funkcjonariusze. Nastąpiła wymiana ognia. Detektyw komisariatu w Czechowicach-Dziedzicach Tadeusz Świerkot zginął od razu, a dzielnicowy tegoż komisariatu Mirosław Małczęć zmarł w wyniku ran postrzałowych.
 
Policjantów żegnało kilka tysięcy osób. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył m. in. ówczesny szef MSWiA Krzysztof Janik, odczytano list od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Policjanci zostali pochowani na cmentarzu parafii Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach oraz przy kościele św. Józefa w Zabrzegu.
 
Bandyci zostali zatrzymani i osądzeni. Jarosław Ż. został skazany na 25 lat więzienia, a jego brat Aleksander na 15 lat. 

Tadeusz Świerkot w chwili śmierci miał 32 lata. W policji pracował 11 lat. Początkowo w prewencji, a potem w sekcji dochodzeniowo-śledczej, wydziale kryminalnym i operacyjno-dochodzeniowym komisariatu w Czechowicach-Dziedzicach. Osierocił dwoje dzieci.
Minister Spraw Wewnętrzynych i Administracji pośmietnie awansował go na stopień młodszego aspiranta.
 
Mirosław Małczęć urodził się w 1962 roku. Służbę w policji rozpoczął w 1991 roku w plutonie pogotowia policyjnego i patrolowania w komendzie w Pszczynie. Następnie został dzielnicowym w Czechowicach-Dziedzicach. Dwa lata przed śmiercią skończył studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. On także miał dwójkę dzieci.
Pośmiertnie został awansowany przez szefa resortu spraw wewnętrznych na stopień komisarza. 
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: