Nowe zasady. Zmiany w sklepach, zamknięte parki
Agnieszka DąbrowskaAgnieszka Dąbrowska

Nowe zasady. Zmiany w sklepach, zamknięte parki

Są najnowsze wytyczne premiera Mateusza Morawieckiego. Jeszcze bardziej zaostrza on zasady bezpieczeństwa w czasie epidemii.Jak spacer to na pewno nie po parku, bulwarach czy skwerach - te zostaną zamknięte, a jeśli w towarzystwie, to tylko dwóch metrów od siebie, chyba że ma się pod opieką dziecko bądź osobę niepełnosprawną. Osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłym. To najnowsze wytyczne, o których poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wygląda na to, że rowery miejskie w Bielsku-Białej także nie zostaną uruchomione - to też znalazło się na liście zakazów.

Sporo zmian dotyczy zakupów. W sklepie będą mogły się znajdować 3 osoby na jedną kasę. Jeśli więc sklep ma 5 stanowisk, to może w nim być maksymalnie 15 osób. Takie samo ograniczenie będzie obowiązywało na targowiskach. Podobnie na poczcie, ale tu w pomieszczeniu mogą znajdować się 2 osoby na okienko. Co ważne, klienci mają obowiązek noszenia rękawiczek ochronnych. W weekendy nieczynne będą sklepy budowlane, a kosmetyczki i fryzjerzy muszą całkowicie zamknąć swoje salony. Przestają działać także hotele i inne obiekty noclegowe.

Wyznaczono również specjalny czas na zakupy dla seniorów. To dwie godziny od 10.00 do 12.00, wtedy do sklepów mogą przyjść tylko osoby w wieku 65+.

Zaostrzone zostają też zasady dotyczące kwarantanny. Od dziś osoba powracająca z zagranicy będzie musiała albo opuścić swój dom i spędzić ten czas w izolacji, albo cała rodzina zostanie poddana dwutygodniowej kwarantannie.

Te wszystkie obostrzenia wprowadzono na razie na 2 tygodnie z możliwością przedłużenia.
Zobacz inne wiadomości tego autora: