"Nie bądźcie obojętni, gdy jakaś mniejszość jest dyskryminowana"
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

"Nie bądźcie obojętni, gdy jakaś mniejszość jest dyskryminowana"

Apel byłych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau do światowych przywódców.Ponad 200 ocalałych więźniów wzięło udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Ich słów słuchali liderzy i przedstawiciele ponad 50 państw; głowy koronowane, prezydenci, premierzy, ministrowie i dyplomaci, a także przedstawiciele wielu międzynarodowych instytucji, organizacji społecznych, duchowni, pracownicy muzeów i miejsc pamięci.

Przed Bramą Śmierci w Brzezince przemówiło w sumie 4 więźniów. – Stoję tutaj i nie wiem, czy to jest prawda, czy sen, że jestem z wami 75 lat po mojej wielkiej eskapadzie cierpienia w tym miejscu. Byłam Schutzhaeftling nr 45554 - mówiła Batszewa Dagan, pochodząca z Polski Żydówka urodzona w Łodzi jako Izabella Rubinstein.
 
Marian Turski, którego do Auschwitz przywieziono z getta Litzmannstadt, zwrócił się we wstępie do pokolenia swojej córki i wnuków. Mówił o tym, jak w latach `30 w Berlinie pojawiły się ławki, na których nie mogli siadać Żydzi, później baseny, na które nie mieli wstępu. 
 
- Ludobójstwo zaczęło się od wykluczania [...]. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana - podkreślał Turski 
 
Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

fot. W. Grabowski, źródło: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
 


Zobacz inne wiadomości tego autora: