Nagonka na egzaminatorów czy rutynowe działanie?
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Nagonka na egzaminatorów czy rutynowe działanie?

Dyrektor bielskiego WORD-u wnioskuje o unieważnienie egzaminu zdanego pozytywnie. Związkowcy są takim działaniem oburzeni. Dyrektor wyjaśnia, że postępuje zgodnie z procedurą.Jestem zszokowany takim postępowaniem. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, by dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego wnioskował o unieważnienie egzaminu zakończonego pozytywnie – mówi nam Radosław Banaszkiewicz z Solidarności 80. 
 
Związek ten działa w WORD-ach w całej Polsce, również w Bielsku-Białej. I to właśnie dyrektor bielskiego ośrodka domagał się, tak wynika z opublikowanego w sieci pisma (TUTAJ) unieważnienia egzaminu. Śląski Urząd Marszałkowski nie znalazł jednak do tego podstaw.
Dyrektor takim postępowaniem wytwarza atmosferę nagonki na egzaminatorów – twierdzi Solidarność 80.

- W takiej sytuacji (…) to egzaminator w zasadzie już nie wie co ma robić. Płaczemy, że jest niska zdawalność, a co powoduje taka decyzja dyrektora? To, że egzaminatorzy będą jeszcze bardziej restrykcyjni. Ja będę ryzykował, stawiał pozytywny wynik, bo trzy razy nie włączył [zdający egzamin-dod.red.] kierunkowskazu, a mógł tylko dwa nie włączyć… ja mam teraz się podłożyć, a pan dyrektor wyśle wniosek o unieważnienie tego wyniku pozytywnego? - pyta Radosław Banaszkiewicz. Posłuchaj
 
Związkowiec twierdzi, że takie działania dyrektora WORD-u mogą oznaczać próbę pozbawienia egzaminatorów uprawnień. W sytuacji bowiem kiedy dany egzaminator będzie miał na koncie kilka unieważnień egzaminów, może zostać skreślony - przez Śląski Urząd Marszałkowski - z listy egzaminatorów bądź wysłany na egzamin weryfikacyjny. A ten jest bardzo trudny do zdania. Posłuchaj 
 
Dyrektor bielskiego WORD-u Mariusz Ogłoziński twierdzi natomiast, że decyzja urzędu marszałkowskiego, o której informuje Solidarność 80, dotyczy jego wniosku nie o unieważnienie egzaminu, a o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. 
Przyznaje jednak, że w innej sprawie wniosek o unieważnienie egzaminu również sformułował. 
 
- Jeżeli zgłaszane są do mnie przypadki wątpliwości co do przebiegu egzaminu, to zgodnie z hierarchią i procedurą, takie przypadki zgłaszam do organu nadzoru jakim jest urząd marszałkowski. Nie ma w tym żadnej złej woli wobec kogokolwiek - przekonuje dyrektor bielskiego WORD-u dr Mariusz Ogłoziński. Posłuchaj
 
Wyjaśnia, że w całej sprawie nie chodzi o to, by egzaminy były unieważniane. To jego zdaniem, byłoby kuriozalne. Chodzi o to, by proces egzaminowania przebiegał zgodnie z zasadami. 
Dyrektor podkreśla, że zależy mu na wysokiej zdawalności egzaminów, ale jeżeli jest on przeprowadzony niezgodnie z zasadami albo jest podejrzenie czy też przypuszczenie, że może być przeprowadzony w sposób nieodpowiedni, wtedy jest zobowiązany do przekazania takiej informacji do organu nadzoru jakim jest urząd marszałkowski.
 
Dodajmy jednak, że nieprawidłowości w trakcie egzaminów zgłasza dyrektorowi WORD-u egzaminator nadzorujący, z którym część egzaminatorów jest skonfliktowana. Informowaliśmy o tym TUTAJ.
 
W sumie, dyrektor WORD skierował do Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego trzy wnioski o wszczęcie postępowania wyjaśniającego oraz jeden wniosek o unieważnienie egzaminu.
Jaka jest różnica pomiędzy jednym a drugim? Unieważnienie, jak wyjaśnia Mariusz Ogłoziński, dotyczy sytuacji, w których egzamin przeprowadzony jest niezgodnie z instrukcją egzaminowania. Natomiast postępowanie wyjaśniające dotyczy przypadków, w których egzaminator nadzorujący ma wątpliwość co do przebiegu egzaminu.
 
Do tej pory, Śląski Urząd Marszałkowski odniósł się tylko do jednego z przesłanych wniosków. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: