Most podświetlony będzie na pomarańczowo
fot. arch.
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Most podświetlony będzie na pomarańczowo

Dziś (25.11) mamy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.W trakcie porannego programu rozmawialiśmy z członkinią klubu soroptymistek w Bielsku-Białej. To panie, które działają na rzecz realnej poprawy życia i statusu kobiet. Ruszają z akcją Orange the World. Chcą edukować ofiary przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej i seksualnej o tym, gdzie można uzyskać pomoc. Symbolem kampanii jest kolor pomarańczowy. Dlatego od dziś przez kilka dni most na rzece Białej, w ciągu ul. 11 Listopada, podświetlony zostanie właśnie w tym kolorze. Po godz. 16.00 będzie można tam spotkać członkinie klubu Soroptimist International.

-  Z czym to jest związane [przemoc - red.]? Przede wszystkim jest to związane w ogóle ze statusem, z władzą i kontrolą. Zawsze ktoś silniejszy zaczyna - w różny sposób - okazywać swoją przewagę nad słabszą osobą i najczęściej okazuje się, że tą słabszą osobą jest kobieta lub dziecko. My zajmujemy się dorosłymi i tutaj chcemy się skupić na kobietach, żeby one dzięki zmianie postawy, potrafiły przerwać to błędne koło przemocy - mówiła Natalia Sobieszczuk. Posłuchaj.

Nasza kampania to wyraz  sprzeciwu wobec wszelkich form przemocy, jaka dotyka kobiety w różnym wieku, z rożnych grup społecznych, o rożnym statusie materialnym, a zarazem podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka, a każda przemoc jest pogwałceniem ich prawa do godnego życia - dodają panie z bielskiego klubu SI.

Kobiety, które padły ofiarami przemocy, pomocy szukać mogą w Podbeskidzkim Ośrodku Interwencji Kryzysowej, który czynny jest przez całą dobę. Wsparcia udzielają także ośrodki pomocy społecznej oraz fundacja Błękitny Krzyż, która co prawda skupia się na leczeniu uzależnień, ale w wielu przypadkach uzależnienie niesie ze sobą właśnie przemoc.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: