
9 maja 2025, imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola

fot.: RDOŚ Katowice
Wyjątkowe jest to, że nie tylko nietoperze są tu lokatorami. W młynie zaadaptowanym na dom mieszkają państwo Gawkowscy, którzy od lat opiekują się zwierzętami i nie wyobrażają sobie życia bez tych latających ssaków.
Jak pani Urszula, nietoperze są tu odkąd pamięta, a mieszkanie wspólnie z takimi towarzyszami jest czymś wyjątkowym. Podkowce małe pomieszkują zarówno na strychu, jak i w piwnicy młyna.
– Nietoperze mają tutaj bardzo dobre środowisko - dobry mikroklimat, a ponieważ nasza piwnica jest zrobiona ze skał, mają one tutaj swoje kryjówki, co im właśnie sprzyja. Towarzystwo nietypowych lokatorów przynosi zdecydowanie więcej zalet niż uciążliwości. Plusem jest to, że człowiek ma coś, czego inni nie mają, coś wartościowego, co nie każdy może mieć – podkreśla pani Urszula.
Państwu Gawkowskim najbardziej zależy na zmianie wizerunku nietoperzy. Uświadamiają lokalnej społeczności, że warto chronić nietoperze, bo stanowią nasze wspólne bogactwo przyrodnicze. – Zależy mi, żeby zmienił się pogląd odnośnie do nietoperzy, bo to są małe, bezbronne i przyjazne zwierzątka, które potrzebują naszej ochrony. Nie szkodzą nam w żaden sposób, a przyczyniają się do zmniejszania ilości owadów w naszym otoczeniu – dodaje mieszkanka młyna.
Podkowiec mały żywi się owadami, głównie komarami i ćmami, ale też pająkami i innymi bezkręgowcami. Żeruje w pobliżu częściowo odsłoniętych skał, w roślinności nadbrzeżnej górskich potoków oraz bukowych i mieszanych lasach porastających zbocza. Poluje również w pobliżu zabudowań gospodarskich.
Występuje wyłącznie na południu Polski, w rejonach górskich i wyżynnych. Należy do najmniejszych krajowych nietoperzy. Najbardziej charakterystyczną cechą podkowca jest narośl w kształcie podkowy, otaczająca nozdrza zwierzęcia.
Na swoje schronienia podkowce wybierają strychy budynków, które szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło – dlatego też kolonie rozrodcze tego gatunku najczęściej zasiedlają kościelne poddasza. W zimie hibernują w niedalekich jaskiniach lub piwnicach. Zwierzęta te bardzo przywiązują się do obranych kryjówek, dlatego te same osobniki wracają każdego roku w te same miejsca. Letnie kolonie rozrodcze, takie jak w przypadku młyna w Pierśćcu, tworzą przede wszystkim samice, gromadzące się w większych grupach już w okresie maja.
Wszystkie gatunki nietoperzy występujące w Polsce objęte są ochroną ścisłą, dlatego zabronione są wobec nich wszelkie działania narażające je na ich zranienie lub śmierć.
A w Pierśćcu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pracuje nad ochroną tego wyjątkowego siedliska nietoperzy.
- Planowane działania ochronne uwzględniają głównie zabezpieczenie miejsca schronienia m.in. wzmocnienie podłogi strychu w okresie hibernacji nietoperzy oraz sprzątanie odchodów i wymianę folii paroprzepuszczalnej na strychu budynku dawnego młyna – mówi Przemysław Skrzypiec, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.
Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!
Zobacz inne wiadomości tego autora:
W sobotę ćwiczenia służb i test zapory przeciwpowodziowej
W sobotę w Czechowicach-Dziedzicach odbędą się ćwiczenia służb i test zapory przeciwpowodziowej – podaje tamtejszy urząd miejski. W związku z tym, w godzinach 9:00–12:00 ulica Wierzbowa, w rejonie wiaduktu kolejowego będzie nieprzejezdna.0Umowy podpisane. Będą nowe wodociągi!
Gmina Skoczów kontynuuje rozbudowę sieci wodociągowej. Tym razem inwestycja obejmie Pogórze, a konkretnie rejon ulic Zamek i Sielskiej. W sumie powstanie tam około 930 metrów nowej infrastruktury wodociągowej.0Zawody w Beskidach odwołane!
Kolarze nie będą w niedzielę rywalizować na górskim etapie wiodącym przez Przełęcz Salmopolską! Fundacja Gwardia Katowice, organizator 49. edycji międzynarodowego wyścigu kolarskiego INFOMAX – Kryterium Asów powiadomiła, że zmuszona jest odwołać etap wyścigu na trasie Wisła-Wilkowice.0