Miało być nowe osiedle (z mieszkaniami komunalnymi). Wykonawca zejdzie z placu budowy?
fot. nadesłane
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Miało być nowe osiedle (z mieszkaniami komunalnymi). Wykonawca zejdzie z placu budowy?

Czy firma, która buduje mieszkania komunalne w Bielsku-Białej, zejdzie z placu budowy? Wiele na to wskazuje. Do wczoraj (20.05) wykonawca miał dać odpowiedź urzędowi. Po południu tej odpowiedzi jeszcze nie było. Z relacji jakie uzyskaliśmy wynika, że na placu budowy od tygodni niewiele się dzieje.Są problemy z budową mieszkań komunalnych w Bielsku-Białej. Chodzi o inwestycję w bloki przy ul. Wapiennej i Solskiego. Na placu budowy niewiele się dzieje. Prezydent miasta na naszej antenie potwierdził, że założony kalendarz robót nie jest zachowany. Ratusz czeka na konkretną decyzję od wykonawcy; czy schodzi z placu budowy, czy będzie kontynuował prace. Termin deklaracji wyznaczono na wczoraj. 

- Przypomnę, że kwota przetargu, którą wykonawca wygrał realizację tej inwestycji to 54 mln złotych. Po drodze już zwrócił się - naszym zdaniem było to uzasadnione - o zwiększenie inwestycji do 62 mln, ze względu na wzrost cen. Myśmy na to przystali. Ale w tej chwili wykonawca oczekuje 77 mln, a postępu prac tam praktycznie nie ma [...]. Wygląda to niewywiązywanie się z umowy, na nierealizowanie harmonogramu - mówił na naszej antenie Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej. Posłuchaj

Z naszą redakcją skontaktował się dostawca ziemi i kruszywa na tę budowę. Przedstawił dokumenty i podał, że od kilku miesięcy pieniędzy za część wykonanych usług nie dostał. Zaległa kwota to kilkanaście tysięcy złotych.

- Widać, że ta budowa "nie idzie". Teraz zamiast wykorzystać pogodę, która jest - w jakimkolwiek stopniu - to wisi kłódka - relacjonował nam Piotr Kliś. Nasz rozmówca dodaje, że nie jest traktowany jako podwykonawca, ale jako dostawca, więc dla niego gwarancji finansowych nie ma. Posłuchaj.

O interwencję w tej sprawie poproszony został radny miejski Marcin Litwin.

Jeśli wykonawca zejdzie z placu budowy gminę czeka ogłoszenie kolejnego przetargu i audyt, który pokaże ile z założonych prac wykonano. Przypomnijmy, że przy Wapiennej i Solskiego ma powstać 6 bloków z mieszkaniami komunalnymi. Osiedle miało powstać do połowy 2024 roku.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: