Królowe na gali
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Królowe na gali

Biletów na to wydarzenie nie można było dostać już od trzech tygodni! Wyjątkowa gala Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia pod hasłem „Kobieta jest przyszłością” odbyła się w Cavatina Hall. Wyjątkowa, bo w jej trakcie odbyła się „koronacja” niezwykłych modelek na królowe życia!- Co roku szukamy naszych bohaterek. Niezastąpionych i absolutnie niepowtarzalnych kobiet. W tym roku naszymi bohaterkami zostały kobiety, dziewczyny chore na raka – wyjaśnia Agnieszka Nowak, prezes Fundacji Strefa Kobiet i organizatorka Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia. Dodaje, że przebywanie z trzynastoma bohaterkami, które wzięły udział w projekcie „Koronacja” było dla niej niesamowitą przygodą, ale też lekcją życia i odwagi.
 
Projekt „Koronacja” to dzieło Beaty Bojdy, stylistki ubioru i makijażu, projektantki mody rodem z Harbutowic. Jej makijażowe dzieła zdobią okładki magazynów mody, m.in. "Vogue", pokazywane były w Londynie, Paryżu, ale też w Jeleśni czy właśnie dziś w Bielsku-Białej!
 
- Ten projekt nie powstałby gdyby nie Beaty stylizacje, one są tak energetyczne, że długo je wszyscy będą pamiętali – mówi Kasia Jaworowska, która całe przedsięwzięcie zainicjowała. Na pomysł zrobienia sesji z chorymi onkologicznie kobietami w roli głównej, wpadła leżąc w szpitalu, podczas kolejnej chemioterapii. 
Jak opowiada, zmagała się z widokiem kobiet, które przeżywały brak włosów. 
- To było dla mnie naprawdę ciężkie. Ja sama pogodziłam się i pożegnałam włosy bez żalu, choć w tamtym, poprzednim życiu były dla mnie bardzo ważne. Nagle przestało takim być. Stało się marginalne. Od tego momentu myślałam cały czas jak pomóc… [innym kobietom - dod. red.] Odezwałam się do Beaty i zaproponowałam żeby zrobiła stylizacje – opowiada Kasia Jaworowska. Posłuchaj
 
Panie znają się od lat. Beatę Bojdę nie trzeba było przekonywać. Zgodziła się natychmiast.Posłuchaj
- Od samego początku ubiór był afirmacją życia. Chcemy pięknie wyglądać, bo to jest dla nas coś ważnego, bo to dodaje nam siły. A koronacja to jest danie tej siły królewskiej. Biżuteria, korona, kostiumy, to wszystko powoduje, że nawet kobiety naprawdę bardzo chore, czuły się po tej sesji zdjęciowej lepiej. Były zadowolone, były szczęśliwe. Każda z nich mówiła, że cieszy się, że wzięła w tym udział – opowiada o pracy z bohaterkami projektu, artystka.
 
Pomysł Kasi Jaworowskiej wdrożony przez Beatę Bojdę, nie mógłby jednak zostać zrealizowany gdyby nie fundacja Strefa Kobiet dowodzona przez Agnieszkę Nowak. To ona była odpowiedzialna  za pozyskanie patronów, partnerów, sponsorów, których wsparcie umożliwiło zorganizowanie sesji zdjęciowej, wykonanie przepięknych portretów pań (w tym ambasadorki projektu Agaty Buzek) i wydanie kalendarza. Dochód ze sprzedaży zdjęć zostanie przeznaczony na pomoc finansową chorym kobietom. 
 
Dziś w Cavatiie Hall pokazany został film, który nakręcono podczas sesji zdjęciowej. Być może w przyszłości powstanie film pełnowymiarowy. W planie jest również książka. A już teraz o pokazanie zdjęć zabiega kilka galerii z całego kraju. W Bielsku-Białej prawdopodobnie będzie można je podziwiać w galerii Sfera. 
 
Dodajmy, że „koronację” w swoich krajach chcą zrobić również kobiety w Austrii, Czechach i Słowacji, zainspirowane tym, co wydarzyło się w Polsce.
 
XII Gala Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia pod honorowym patronatem posłanki na Sejm RP Mirosławy Nykiel, nie była jednak poświęcona tylko i wyłącznie projektowi "Koronacja".
W trakcie gali wręczono Perłę Podbeskidzia. Nagrodą uhonorowana została wicestarosta cieszyńska Janina Żagan. Wyróżniono również: Agatę Tucką-Marek, Władysławę Magierę i Bogusławę Kupczak-Wiśniowską. 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: