Kontrole na terenie miast i tych co w kwarantannie
śląska policja
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Kontrole na terenie miast i tych co w kwarantannie

Dodatkowe obowiązki policji w związku z pandemią koronawirusa.Mundurowi sprawdzają czy osoby, na które nałożono obowiązek kwarantanny, rzeczywiście w izolacji przebywają. W powiecie bielskim policjanci na teraz takim monitoringiem objęli ponad 1200 osób. Przypadków złamania kwarantanny do tej pory nie było dużo, bo to liczba mniejsza niż 10 incydentów.Posłuchaj.

Grzywna za złamanie warunków kwarantanny może być dotkliwa dla portfela, bo nowelizacja przepisów przewiduje, nałożenie kary w wysokości nawet do 30 tys. złotych. Funkcjonariusze pełnią także rolę swoistych łączników pomiędzy tymi, którzy przebywają w izolacji a odpowiednimi służbami. Chodzi m.in. o zabezpieczenie w żywność. 

Od środy na terenie całego kraju obowiązują również ograniczenia w przemieszczaniu się i to także weryfikuje policja. Jest zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. We dwójkę można spacerować, ale minimalny odstęp to 1,5 metra. 

- Informujemy mieszkańców miasta, mieszkańców pow. bielskiego, że wprowadzone zostały nowe przepisy, są one dosyć rygorystyczne, wymagają bardzo dużej dyscypliny. Te przepisy zostały wprowadzone dla ludzi, nie przeciwko ludziom - komentuje Roman Szybiak, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. 

Mandat karny za bezpodstawne gromadzenie się, może sięgać 500 złotych.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: