
21 maja 2025, imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Fot. KPP w Oświęcimiu
Do zdarzenia doszło 20 maja około godziny 14.40 na ulicy Leśnej. Jak wstępnie ustalili policjanci, nastolatek jadąc hulajnogą po ulicy, najechał na ubytek w nawierzchni. Stracił równowagę i upadł na jezdnię. Uderzył głową o asfalt i doznał również licznych potłuczeń.
Na miejscu jako pierwsi pomogli mu świadkowie. Udzielili chłopcu pierwszej pomocy i wezwali służby ratunkowe. Gdy przyjechała karetka, nastolatek był już przytomny. Trafił do szpitala pod opieką ratowników.
Policjanci prowadzą czynności wyjaśniające, by ustalić wszystkie okoliczności tego zdarzenia.
– Należą się podziękowania osobom, które zareagowały prawidłowo i natychmiast udzieliły pomocy poszkodowanemu – podkreślają funkcjonariusze.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną na drogach publicznych wiąże się z konkretnymi obowiązkami. Dotyczą one zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przepisach jasno określono, gdzie można się nią poruszać, kto może z niej korzystać i czego absolutnie nie wolno robić.
Osoba kierująca hulajnogą elektryczną powinna korzystać z drogi lub pasa dla rowerów, jeśli są one dostępne w kierunku jazdy. W takim przypadku prędkość nie może przekraczać 20 km/h. Jeśli takich udogodnień brak, możliwe jest korzystanie z jezdni, ale tylko wtedy, gdy dopuszczalna prędkość pojazdów nie przekracza tam 30 km/h. Również wtedy obowiązuje limit prędkości 20 km/h. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się jazdę po chodniku, jednak tylko gdy spełnione są trzy warunki: brak infrastruktury rowerowej, sąsiedztwo jezdni o prędkości powyżej 30 km/h oraz konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa – jazda z prędkością zbliżoną do pieszego, ustępowanie mu pierwszeństwa i nieutrudnianie przejścia.
Osoby między 10. a 18. rokiem życia muszą mieć uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną. Może to być karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dorośli takich dokumentów nie potrzebują. Inaczej wygląda sytuacja z dziećmi poniżej 10. roku życia – nie wolno im poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych nawet pod opieką dorosłych. Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, ale i tam musi to odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.
Prawo przewiduje również konkretne zakazy. Zabronione jest kierowanie hulajnogą po alkoholu lub środkach działających podobnie. Nie wolno przewozić na niej innych osób, zwierząt ani przedmiotów. Przepisy zakazują również holowania innych pojazdów.
Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!
Zobacz inne wiadomości tego autora:
Szarpanina w sklepie w Bielsku-Białej. 20-latek z poważnymi zarzutami
Policjanci z Bielska-Białej zatrzymali 20-letniego mężczyznę podejrzanego o dokonanie kradzieży rozbójniczej. Młody sprawca próbował wynieść ze sklepu artykuły przemysłowe o łącznej wartości 280 złotych. Gdy został ujęty przez ochroniarza, zaatakował go, próbując uciec z łupem. Został obezwładniony przez funkcjonariuszy i trafił do policyjnego aresztu.0Maksymalny wymiar kary dla kierowcy toyoty. Trwa akcja „Prędkość”
Dziś podczas ogólnopolskiej akcji „Prędkość” w powiecie bielskim policjanci zatrzymali kierowcę, który pędził 103 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Za przekroczenie prędkości o 53 km/h, mężczyzna stracił prawo jazdy na trzy miesiące, otrzymał 13 punktów karnych i mandat w wysokości 3000 zł. Kara została podwojona, ponieważ był to jego kolejny taki wybryk.0Podszywali się pod policjantów i wyłudzili setki tysięcy złotych WIDEO
Policjanci zakończyli śledztwo w sprawie serii oszustw metodą „na policjanta”, których ofiarami padli seniorzy z kilku miast województwa śląskiego, w tym Czechowic-Dziedzic. Czterech mężczyzn odpowie przed sądem za wyłudzenie łącznie blisko 200 tysięcy złotych.0