Kobiety zostały księżmi
fot.: wójt gminy Goleszów Sylwia Cieślar
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Kobiety zostały księżmi

9 kobiet zostało wyświęconych na księży. To pierwsza taka uroczystość w Polsce. Odbyła się dziś w kościele ewangelicko-augsburskim w Warszawie.Jedną z wyświęconych była urodzona w Cieszynie diakon Izabela Sikora. Inną diakon Karina Chwastek-Kamieniorz z parafii w Goleszowie.
Uroczystość ta to ogromne święto całego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, jak również wielu mieszkańców naszej Gminy, a przede wszystkim wiernych Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie – napisała gratulując Karinie Kamieniorz  wójt gminy Goleszów Sylwia Cieślar. 
 
Na wyświęcanie kobiet na księży zgodził się, w październiku zeszłego roku, Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Dotychczas, kobiety w kościele luterańskim mogły pełnić jedynie funkcję diakona, a rola prezbitera (księdza) i biskupa była zarezerwowana dla mężczyzn. 
 
Kobieta, która chce pełnić posługę kapłańską w Kościele Ewangelicko-Augsburskim musi ukończyć studia teologiczne. Najpierw przez pięć lat jest wikariuszem. Następnie może przystąpić do egzaminu kościelnego, którego zdanie upoważnia do samodzielnego administrowania parafią. 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: