Jest wniosek dot. wycinki. Trwa ustalanie kto wyda decyzję
fot. Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Jest wniosek dot. wycinki. Trwa ustalanie kto wyda decyzję

Temat ucichł, ale problem wcale nie zniknął.PKP PLK S.A. z końcem roku złożyły w urzędzie w Bielsku-Białej wniosek o wycinkę drzew wzdłuż linii kolejowej nr 139. Przedstawione są wyniki badań dendrologicznych, sporządzone na zamówienie UM Bielsko-Biała w 2019 i 2020 roku. Drzewa zostały ocenione i zakwalifikowane jako niebezpieczne lub bardzo niebezpieczne dla ruchu kolejowego - informuje Katarzyna Głowacka z PKP PLK, która przesłała do naszej redakcji odpowiedzi na pytania zadane w tym temacie.

Sprawa dotyczy tego samego obszaru (w ścisłym centrum miasta) co w trakcie "batalii" w 2019 roku. Wtedy protesty mieszkańców i społeczników zapobiegły wycince.

Wniosek kolejowej spółki został przekazany do rozpatrzenia przez starostwo powiatowe (decyzją SKO z połowy marca). - Rozeznaliśmy sprawę pod kątem własności działek. Z sześciu, dwie działki należą do bielskiej gminy, i tutaj sprawa jest oczywista, że gmina nie może decydować w swojej sprawie. Natomiast cztery działki są własnością skarbu państwa. Stąd nasze zapytanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ponieważ są wątpliwości czy to starosta bielski jest organem do wydania decyzji na terenie właśnie tych działek skarbu państwa - usłyszeliśmy od Magdaleny Fritz, rzeczniczki starostwa. Posłuchaj

Jak dowiedzieliśmy się, PKP PLK wnioskują o wycięcie 217 drzew, nie podając terminu ich usunięcia.

W odpowiedzi pochodzącej z biura prasowego kolejowej spółki czytamy, że: drzewa objęte wnioskiem rosną wzdłuż torów w kilkumetrowym przekopie na stromej skarpie. Pnie i konary pochylają się nad linią kolejową i siecią trakcyjną. Taka sytuacja, szczególnie przy coraz częstszych gwałtownych zmianach pogody, powoduje realne zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżnych i ruchu kolejowego. Drzewa są zniszczone i schorowane oraz narażone są na wyłamania i wywroty, są też samosiejki. By wypełnić obowiązek zapewnienia bezpiecznych podróży i bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, zarządca infrastruktury postępuje wg obowiązujących przepisów i ustala zgody na porządkowanie terenów przytorowych z odpowiednimi organami administracji.
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: