Jedyny taki sklep w mieście. Zostanie zamknięty. Dobiły ich rachunki
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Jedyny taki sklep w mieście. Zostanie zamknięty. Dobiły ich rachunki

To koniec sklepu charytatywnego w Bielsku-Białej. Fundacja FAZA, która go prowadzi, nie jest w stanie udźwignąć rosnących kosztów. W górę poszedł czynsz, rachunki za prąd oraz gaz. Proporcjonalne podniesienie cen - nie wchodzi w grę, bo byłoby wbrew filozofii funkcjonowania sklepu.Przetrwali pandemię Covid i skutki wybuchu wojny w Ukrainie. Dobiła ich obecna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza. Zamyka się FAZA Charity Shop w Bielsku-Białej. Sklep charytatywny działał od marca 2019 roku, ale przed nadchodzącą zimą nie byłby w stanie udźwignąć podwyżek: czynszu, prądu i gazu. Tym samym zatrudnienie stracą 4 osoby. Sklep przy ul. Barlickiego zamyka się z końcem miesiąca. Posłuchaj

- Uznaliśmy, że skoro rachunki za prąd wzrosły o 100%, a za gaz o 300% - to my nie podniesiemy cen swoich przedmiotów, które sprzedajemy o 300%, czy o 100%, bo to byłoby nie w porządku. Dlatego - po zebraniu zespołu - taką podjęliśmy decyzję, że zamykamy sklep - opowiadała nam Alicja Wuwer z fundacji Faza.

Sklep nie działa na zasadach komercyjnych. Wypracowany zysk przekazywany jest na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nasza rozmówczyni nie kryje żalu do władz Bielska-Białej. Alicja Wuwer powiedziała nam, że mimo próśb nikt się z nimi nie spotkał w kwestii rozmów o wynajęciu lokalu, z gminnego zasobu, na preferencyjnych warunkach.

- Pan wiceprezydent od lipca nie znalazł czasu w ogóle na spotkanie. To jest dla nas, chyba, najbardziej przykre, że nie jesteśmy wartościowym projektem dla miasta. Tak się poczuliśmy - dodaje prezeska fundacji FAZA, uzupełniając, że zupełnie inne głosy płyną ze strony mieszkańców. To głosy uznania, a teraz dodatkowo pytanie o to: co mają zrobić z rzeczami, które przekazywali do sklepu charytatywnego?

Fundacja FAZA prowadzi jeszcze sklep charytatywny w Katowicach.Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: