Jak zabezpieczyć swoją firmę i majątek w czasach kryzysu?
Łukasz LuszczakŁukasz Luszczak

Jak zabezpieczyć swoją firmę i majątek w czasach kryzysu?

Ważne jest, aby przedsiębiorcy zabezpieczyli swoje firmy poprzez plany zaradcze i strategie awaryjne, które mogą pomóc im przetrwać trudne czasy. Przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że trudne czasy mogą nadejść, ale z odpowiednim przygotowaniem i strategią można przetrwać i nawet wzmocnić swoją pozycję na rynku. Warto inwestować w rozwój swojego biznesu i działać proaktywnie, aby być gotowym na wszelkie wyzwania, które mogą się pojawić.

W czasach szybko zmieniającego się prawa, wprowadzania mnóstwa nowych przepisów, niepewności związanej z inflacją i nieprzewidzianymi wydarzeniami, które dotykają każdego z nas, szczególnie trudno prowadzić stabilny biznes. W Polsce zdecydowana większość przedsiębiorstw to jednoosobowa działalności gospodarcza (JDG), która choć pozwala na znaczną elastyczność prowadzenia biznesu, to pociąga również za sobą określone ryzyka np. odpowiedzialność za długi firmy całym majątkiem prywatnym przedsiębiorcy.

JDG jest zwykle rozwiązaniem dla mikro lub małych przedsiębiorstw, choć zdarza się, że duże firmy również korzystają z tej formy działalności gospodarczej. W obecnych niepewnych czasach i w niestabilnym otoczeniu rynkowym, to właśnie zabezpieczenie majątku prywatnego często jest najważniejsze dla przedsiębiorców. W spółce z o.o. majątek spółki jest oddzielony od majątku wspólników. Wspólnicy nie odpowiadają za żadne długi zaciągnięte przez spółkę z o.o. Trzeba jednak pamiętać, że za długi spółki mogą odpowiadać członkowie zarządu, jeżeli w odpowiednim momencie nie złożą wniosku upadłościowego lub nie rozpoczną postępowania restrukturyzacyjnego. Kontrola finansów i wypłacalności spółki z o.o. jest więc istotnym aspektem dla zabezpieczenia majątków osobistych członków zarządu.

Jedną z możliwości zmiany formy prowadzenia działalności jest przekształcenie JDG w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Proces ten pozwala na przejście całości lub określonej części majątku firmy jednoosobowej do powstającej spółki z o.o. Odpowiednie zaplanowanie procesu przekształcenia pozwala na bezproblemowe przejście posiadanych przez JDG koncesji, pozwoleń, ale także kredytów, leasingów czy innych form finansowania na spółkę z o.o. Dobrze przygotowany proces pozwala na płynną zmianę JDG w spółkę z o.o. i niezakłócone kontynuowanie działalności biznesowej.

W Polsce nadal powszechne jest przekonanie, że założenie czy też przekształcenie w sp. z o.o. wiąże się z wieloma skomplikowanymi procedurami prawnymi takimi jak zgromadzenia wspólników, posiedzenia zarządu i rady nadzorczej. W rzeczywistości formalności te uzależnione są w dużej mierze od wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju prowadzonej działalności – podobnie zresztą jak w przypadku dużej firmy prowadzonej w formie JDG. Obecnie przepisy dotyczące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wprowadzają znaczną swobodę prowadzenia działalności w tej formie prawnej pozwalając np. na zdalne podejmowanie uchwał, czy też odstąpienie od konieczności powoływania rady nadzorczej.

Spółka z o.o. może być również korzystna podatkowo. Do zalet podatkowych można np. zaliczyć 9% podatek dochodowy dla spółek, których przychód nie przekracza równowartości 2 mln euro rocznie. Rozsądne ułożenie finansów i wypłat ze spółki z o.o. jest kolejną kluczową kwestią dobrze przygotowanego planu przekształcenia. Co istotne w ramach spółki z o.o. członkowie zarządu mogą być np. zatrudnieni w spółce w oparciu o umowę o pracę lub też zawrzeć ze spółką tzw. kontrakt menadżerski.

Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. może być również dobrym pomysłem na przekazanie firmy następnym pokoleniom. Odpowiednie postanowienia umowy spółki z o.o. mogą zapewnić płynne przejście przedsiębiorstwa na następców bez konieczności przechodzenia skomplikowanych procedur spadkowych. Spółka z o.o. może być zatem narzędziem do zapewnienia sukcesji np. firmy rodzinnej.

Wbrew powszechnemu przekonaniu spółka z o.o. nie jest zarezerwowana tylko dla dużych przedsiębiorstw, które posiadają znaczny majątek. Trzeba jednak stwierdzić, że spółka z o.o. nie zawsze będzie optymalnym wyborem dla każdego przedsiębiorcy. Przed podjęciem odpowiedniej decyzji konieczne jest właściwe zbadanie potrzeb konkretnego przedsiębiorcy i celów jakie chce osiągnąć.

Proces przekształcenia JDG w spółkę z o.o. może być dobrym rozwiązaniem na niepewne czasy dla biznesu. Nie zawsze przedsiębiorca musi, czy też nawet powinien ryzykować całym zgromadzonym przez lata majątkiem, szczególnie jeżeli jest to jeden z jego kilku biznesów. Można przewrotnie napisać, że proces przekształcenia jest prosty, ale nie jest łatwy. Warto dobrze zaplanować proces przekształcenia i zaprojektować go od strony podatkowej, majątkowej i organizacyjnej. Niekiedy konieczne będzie np. stworzenie więcej niż jednej spółki dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa i efektywności biznesu. Warto przy planowaniu i wykonywaniu tych zmian w modelu biznesowym skorzystać ze wsparcia prawnego i doświadczenia specjalistów.




Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: