Jadą do Białego Miasteczka
fot.: OZZPiP
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Jadą do Białego Miasteczka

Czekają na spotkanie z premierem i zapraszają do Białego Miasteczka Mateusza Morawieckiego. W stolicy trwa protest medyków. Biorą w nim udział reprezentantki pielęgniarek i położnych z Podbeskidzia.Więcej zaproszeń nie będzie – zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski po tym, jak na wczorajsze spotkanie nie przyszli protestujący w Warszawie medycy. Natomiast Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia chce spotkania z udziałem Mateusza Morawieckiego i nie zamierza zwijać Białego Miasteczka sprzed Kancelarii Premiera.

Dziś i jutro do tego protestacyjnego miasteczka mają dojechać przedstawicielki pielęgniarek ze Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej oraz Centrum Pulmunologii w Bystrej. 
- Są to pielęgniarki, które specjalnie wzięły dzień wolny, by do Warszawy pojechać - mówi przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej Zofia Trelewicz. Posłuchaj
 
Szefowa związku pielęgniarek w Szpitalu Wojewódzkim była w stolicy na sobotniej manifestacji medyków. Towarzyszyły jej pielęgniarki i położne z Beskidzkiego Centrum Onkologii, bielskiego Szpitala Pediatrycznego, Szpitala Żywiec czy SPZOL-u w Rajczy.
 
Protestujący żądają zwiększenia nakładów na publiczną ochronę zdrowia i wyższych wynagrodzeń jej pracowników. Chcą aby politycy natychmiast zajęli się kryzysem w ochronie zdrowia. Każdy z zawodów ma również swoje problemy i postulaty.

Pielęgniarki podkreślają, że jest ich za mało, są przemęczone, a średnia wieku w ich zawodzie to 53 lata. To samo jednak słyszeliśmy już w 2007 roku, kiedy w Warszawie po raz pierwszy założono Białe Miasteczko. Czy trwające prawie 20 lat protesty przyniosły jakikolwiek skutek? 
 
Zofia Trelewicz, która brała udział w tym pierwszym głośnym proteście pielęgniarek w stolicy, wymienia wywalczony po latach dodatek „zembalowy”. - Mam wrażenie, że pielęgniarstwo w tej chwili to brzmi dumnie. Kiedyś tak nie było – dodaje szefowa zakładowej organizacji związkowej w bielskim Szpitalu Wojewódzkim. Posłuchaj
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: