Hulaj(noga) dusza, piekła nie ma? Czyli problem z tymi pojazdami
fot. Radio BIELSKO
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Hulaj(noga) dusza, piekła nie ma? Czyli problem z tymi pojazdami

Szybko w tym roku rozpoczął się sezon na elektryczne hulajnogi. Jeden z operatorów pojazdy postawił na chodnikach w Bielsku-Białej - już w połowie lutego. Dla jednych to powód do radości i możliwość skorzystania z nowej rozrywki, dla innych problem. Problem, jeśli hulajnogi są pozostawiane jak popadnie.W drugiej połowie lutego na chodnikach w Bielsku-Białej zaczęły pojawiać się elektryczne hulajnogi. Jest ich sporo. Użytkownicy powinni pamiętać, że od maja zeszłego roku poruszanie się takimi pojazdami regulują przepisy.

Inną kwestią jest ich pozostawianie po zakończonej jeździe. Porzucone na chodnikach hulajnogi są zmorą polskich miast. Policja ma jednak narzędzia do egzekwowania przepisów.

- Jeżeli taka osoba zostanie złapana na gorącym uczynku wykroczenia, przez policjanta, który to zaobserwował, albo zostaniemy zawiadomieni [policja - red.] i taką osobę wylegitymujemy, to taka osoba może zostać ukarana mandatem. Natomiast jeżeli zostaniemy zawiadomieni o wykroczeniu w jakiś inny sposób, czy to przez e-mail, czy poprzez przesłanie zdjęcia, czy osobiście, gdy wykroczenie zostanie zgłoszone [...] - przeprowadzimy postępowanie wyjaśniające - tłumaczy asp. sztab. Roman Szybiak z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.  

Korzystający z elektrycznych hulajnóg - w ramach systemu wypożyczeń - muszą wiedzieć, że nie są anonimowi. Administrator systemu ma dane dot. tego, kto taką hulajnogą się poruszał.

Przepisy określają, że hulajnogę można odstawić na chodniku, jeśli w pobliżu nie ma stacji, ale musi to być jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika; najbardziej oddalonej od jezdni. W takim miejscu nie może obowiązywać zakaz postoju lub zatrzymywania. Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra. Posłuchaj.

Dzieci do 10. roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.

Nie wolno korzystać z hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu. Za to grozi wysoki mandat, na 2,5 tys. złotych.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: