Festiwal Nauki i Sztuki wraca! Bielsko-Biała, Żywiec i debiutujące Czechowice
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Festiwal Nauki i Sztuki wraca! Bielsko-Biała, Żywiec i debiutujące Czechowice

Ciekawe wystawy, eksperymenty, warsztaty i wykłady – tak zapowiada się jubileuszowy, XXV Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. To cykliczne wydarzenie organizowane przez Uniwersytet Bielsko-Bialski po raz pierwszy odbędzie się w aż trzech miastach: Bielsko-Białej, Żywcu oraz – po raz pierwszy – w Czechowicach-Dziedzicach.To festiwal, którego celem jest popularyzacja wiedzy i badań naukowych w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób. „Zainfekowanie” nie fake newsami, ale właśnie efektami pracy naukowców jak najszerszego grona odbiorców, od dzieci po seniorów.
 
- Żyjemy w czasach, gdzie niektóre środowiska trochę zapominają o tym, że odpowiedzialna rzeczywistość budowana jest na nauce, na faktach, na rozwoju człowieka. Żyjemy w rzeczywistości, gdzie fake newsy nas zalewają, a odpowiedzią na to może być tylko nauka i jak najlepiej wykształcone społeczeństwo – podkreślał na konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczny festiwal prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Zaznaczał, że dla miasta współpraca z największą państwową uczelnią w Bielsku-Białej (bo już nie jedyną – działa przecież w Bielsku-Białej już Śląski Uniwersytet Medyczny) ma dla władz miasta fundamentalne znaczenie.
 
Współpracować z Uniwersytetem Bielsko-Bialskim nadal zamierza również Żywiec. - Cieszymy, że mamy taką naszą uczelnię – mówił burmistrz Antoni Szlagor. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w mieście nad Sołą i Koszarawą już po raz trzeci.
 
W tym roku zadebiutuje natomiast w Czechowicach-Dziedzicach! - Dla nas wiąże się to z ogromną nobilitacją – przyznawał burmistrz Marian Błachut. Jego zdaniem Uniwersytet Bielsko-Bialski bierze na siebie rolę „kreatora rozwoju” w naszym regionie. Samorządowiec wskazał też na inną rolę uczelni. Podmiotu, który nie tylko oferuje wysoki poziom kształcenia, ale też zatrzymuje młodych mieszkańców tutaj, na Podbeskidziu, Żywiecczyźnie, Śląsku Cieszyńskim. 
 
Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki po raz pierwszy zorganizowano, jak przypominał dziś rektor bielskiej uczelni – prof. Jacek Nowakowski, w roku 2001, w którym bielska filia Politechniki Łódzkiej przekształciła się w Akademię Techniczno-Humanistyczną. Zaznaczał, że festiwal jest wspólnym dziełem uczelni i wymienionych wyżej miast.
Swój udział ma w jego organizacji również centrum handlowe Gemini, w którym już teraz – przez cały maj – można oglądać wystawę nauwkową „Gdzie wzrok nie sięga”. Wystawa, składająca się z 30 stanowisk eksperymentalnych, zabiera odwiedzających w podróż przez świat optyki, zjawisk fizycznych i iluzji. 
 - Festiwal będzie miał kolejny raz szansę pokazać potencjał uczelni – podkreślał prof. Nowakowski wyrażając jednocześnie nadzieję, że ten pokaz okaże się dla odbiorców, uczestników wydarze,ń inspirujący. 
 
A co dziać się będzie w ramach tegorocznego festiwalu? Głównym wydarzeniem będzie piknik naukowy, który odbędzie się 25 maja w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej. Ale będzie  też Akademia Młodych Talentów z udziałem ponad 300 dzieci, Beskidzkie Dyktando, które podyktuje prof. Jerzy Bralczyk oraz uroczysta gala festiwalowa (26 maja) w Bielskim Centrum Kultury.
 
Kolejny piknik naukowy odbędzie się 30 maja przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Festiwalowe wydarzenia w Żywcu zaplanowano z kolei na 10-11 czerwca.
Szczegółowy program XXV Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki podamy wkrótce.

Dodajmy, że tegoroczny festiwal zyskał patronat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i jest dofinansowany ze środków ministerialnych.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: