Fala oszustw. Mieszkańcy tracą oszczędności życia
Robert FraśRobert Fraś

Fala oszustw. Mieszkańcy tracą oszczędności życia

W ciągu ostatnich czterech tygodni policja w powiecie cieszyńskim odnotowała aż 41 przypadków oszustw. Mieszkańcy stracili w sumie setki tysięcy złotych. Ofiarami byli najczęściej seniorzy, którzy uwierzyli w obietnicę łatwego zysku lub zaufali fałszywym pracownikom banku i policjantom.
Najwięcej pieniędzy straciła 68-letnia mieszkanka regionu. Kobieta zareagowała na reklamę inwestycji w akcje Orlenu zamieszczoną w mediach społecznościowych. – Uwierzyła, że nieznajomy pomoże jej pomnożyć oszczędności – informują policjanci. Po zainstalowaniu programu do zdalnej obsługi komputera przestępcy przejęli dostęp do jej konta. W ten sposób kobieta i jej mąż stracili prawie 36 tysięcy złotych.
W podobnych okolicznościach 63-latka oddała 34 tysiące złotych. Przestępcy obiecali szybki zysk z inwestycji, a potem krok po kroku wyprowadzili pieniądze z konta. Kolejna ofiara, 44-letnia kobieta, padła ofiarą oszustwa metodą „na pracownika banku”. – Oszust podał się za pracownika infolinii i przekonywał ją, że konto jest zagrożone. Namówił do wypłaty gotówki i wpłaty na rzekome konto techniczne – opisują funkcjonariusze. Kobieta straciła 16 800 złotych.
Fałszywy policjant zadzwonił także do 42-letniej mieszkanki powiatu. Mężczyzna w słuchawce twierdził, że jej pieniądze są zagrożone i nakazał przelew na „bezpieczne konto”. Kobieta straciła w ten sposób blisko 10 tysięcy złotych.
 

Policja ostrzega!

 
Przestępcy działają w różny sposób. Podają się za pracowników banków, funkcjonariuszy lub krewnych. Wzbudzają lęk i presję czasu. Zachęcają do instalacji aplikacji umożliwiających przejęcie kontroli nad komputerem. Obiecują szybkie zarobki na akcjach, kryptowalutach i złocie.
Policja apeluje o ostrożność i rozwagę przy podejmowaniu decyzji finansowych. – Zanim przekażesz komuś pieniądze, zatrzymaj się i pomyśl – podkreślają cieszyńscy mundurowi. Funkcjonariusze radzą, by w razie wątpliwości dzwonić samodzielnie na oficjalną infolinię banku lub skonsultować się z bliskimi.
Każdy przypadek podejrzanych telefonów i wiadomości warto zgłaszać na policję. – Tylko ostrożność i zdrowy rozsądek mogą ochronić przed oszustami – przypominają funkcjonariusze.
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: