Ekwiwalent pójdzie w górę? Przedstawiono kwotę
fot. arch.
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Ekwiwalent pójdzie w górę? Przedstawiono kwotę

W czwartek (23.11) w Bielsku-Białej sesja miejska. Jeden z punktów obrad to głosowanie nad podwyższeniem ekwiwalentu dla strażaków działających w OSP. Obecnie za każdą rozpoczętą godzinę działań gaśniczych i ratowniczych to 32,32 zł.Być może ekwiwalent dla strażaków-ochotników z jednostek w Bielsku-Białej - będzie wyższy. Czy tak się stanie, dowiemy się w czwartek, po głosowaniu radnych. Póki co jest projekt uchwały. Przewiduje, że za każdą rozpoczętą godzinę działań, od wyjazdu z jednostki, strażak z OSP otrzyma 35 złotych. Do tej pory było to nieco ponad 32 zł. POSŁUCHAJ.

- Zgodnie z ustawą o Ochotniczych Strażach Pożarnych wysokość ekwiwalentu pieniężnego ustala się nie rzadziej niż raz na dwa lata. Pierwszego stycznia 2024 roku mija ustawowy termin na ustalenie w naszej gminie nowej wysokości ekwiwalentu pieniężnego - objaśniała na naszej antenie Dorota Piegzik-Izydorczyk, przewodnicząca Rady Miejskiej w Bielsku-Białej.

Ekwiwalent dla strażaków-ochotników wypłacany jest z budżetu gminy. Przedstawiona stawka za działanie ratownicze nie jest maksimum przewidzianym w ustawie. O tym, czy dojdzie do podwyższenia kwoty zdecydują w czwartek radni.

Nie zmieni się kwota ekwiwalentu za szkolenia i ćwiczenia, tak jak do tej pory będzie to 15 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

AKTUALIZACJA 23.11:

Dziś w trakcie sesji, po autopoprawce, podjęto decyzję, że ekwiwalent pójdzie w górę do poziomu 40 zł. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: