Dwugodzinna debata. Jak wypadli kandydaci?Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Dwugodzinna debata. Jak wypadli kandydaci?

Debata z udziałem mieszkańców i stowarzyszeń. Niezależni.BB na kilka dni przed wyborami zaprosili do dyskusji i tego, by przedstawić wizję Polski na kolejne lata. Zaprosili przedstawicieli pięciu list, które zarejestrowały komitety w całej Polsce. Na debacie pojawili się przedstawiciele czterech z nich.5 części w debacie zorganizowanej przez Niezależnych.BB. Organizatorzy zgodnie z zapowiedziami zmieścili się w wyznaczonym czasie dwóch godzin. Do sali NOT-u w Bielsku-Białej przyszli mieszkańcy, przedstawiciele stowarzyszeń i komitety wyborcze kandydatów. Tych za stołem miało być pięciu, ale w ostatnich godzinach doszło do przetasowań personalnych i liczebnych. Nie było kandydata PSL-u - Koalicji Polskiej.

Komitety, za wyjątkiem Konfederacji, nie postawiły na jedynki ze swoich list. Prawo i Sprawiedliwość reprezentowała Magdalena Wawrzeczko, pozycja 15. na liście, SLD - Paweł Miech startujący z pozycji 16., Koalicję Obywatelską - Mirosław Suchoń, który walczy o głosy z 3. i Bronisław Foltyn - lokomotywa listy Konfederacji w naszym okręgu.

Pytania głównie zorientowane były wokół problemów Bielska-Białej a także regionu, w kontekście: infrastruktury drogowej, służby zdrowia i podziału administracyjnego w odniesieniu do byłego województwa bielskiego. Pojawił się także temat związany z ekologią, niższych podatków i niższych składek na ZUS.

- Jeżeli zostanę wybrana [...], będę w moim biurze zapraszać wszystkich przedstawicieli do rady miasta, również Niezależnych.BB, aby w biurze poselskim odbywali dyżury. Bo jesteśmy po to, aby służyć bielszczanom - opowiadała Magdalena Wawrzeczko z PiS.

- Dialog jest tutaj najważniejszy. Dialog pomiędzy samorządem i władzami centralnymi. Potrzeby mieszkańców można rozwiązywać z jednej strony poprzez programy centralne, ale również poprzez programy samorządowe - mówił z kolei Paweł Miech z SLD.

- Generalnie zostawiamy pieniądze w Bielsku-Białej, bo społeczeństwo, mieszkańcy Bielska-Białej, tak samo Żywca, Cieszyna, czy Pszczyny mają te pieniądze do dyspozycji we własnym budżecie [...] i oni decydują jak je wydawać - odpowiadał Bronisław Foltyn z Konfederacji.

- Tutaj trzeba widzieć tę współpracę w dwóch wymiarach; po pierwsze w wymiarze makro, czyli tworzenia prawa [...]. Większe kompetencje dotyczące choćby edukacji. Mieszkańcy doskonale wiedzą, czego potrzebują - mówił Mirosław Suchoń, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej.

Nie zabrakło tematów rozpalających emocje w tej kampanii, czyli kwestie związków jednopłciowych, czy rosnących kosztów prowadzenia firmy. W jednej z części pytania zadawali przedstawiciele stowarzyszeń.

Posłuchaj odpowiedzi na pytanie o współpracę parlamentarzystów z samorządem. Kandydaci odpowiadają w kolejności przedstawiciel: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji. POSŁUCHAJ


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: